GOSPODARKA

LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Ostrów Wielkopolski należy do większych ośrodków gospodarczych w województwie Wielkopolskim. W mieście działalność gospodarczą w 2023 r. prowadziło 7.559 podmiotów gospodarki narodowej. 

Korzystne położenie Ostrowa Wielkopolskiego w środku trójkąta, którego wierzchołki wyznaczają trzy duże aglomeracje: Wrocław, Poznań i Łódź, czyni z miasta dobrą lokalizację dla biznesu.

Oprócz zwolnienia z podatku od nieruchomości dla nowych inwestycji (wynoszącego aż 6,5 roku) zapewniana jest kompleksowa obsługa inwestorów na każdym etapie realizacji inwestycji, od wyboru lokalizacji, rozpoczęcia działalności oraz na każdym kolejnym etapie rozwoju firmy. W tym zakresie powołano Referat Strategii i Przedsiębiorczości.

Miasto aktywnie współpracuje z instytucjami otoczenia biznesu.

Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2023 r.

1 279

-11,91%

do roku 2022

7 622

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

645

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

521

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON

Podatki dla przedsiębiorców w 2023 r.


Miasto, pomimo wzrostu stawek maksymalnych, zdecydowało się utrzymać znacznie niższe stawki podatku od środków transportowych oraz podatku od nieruchomości na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. To wyraz kontynuacji w dążeniu władz do zwiększania potencjału gospodarczego miasta.

Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową miasta, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju. W 2023 r. wysokość wpływów podatków PIT i CIT w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 1.278,93 zł, podczas gdy w 2022 r. było to 1.451,82 .

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości.

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości (KSSEMP) została powołana na podstawie ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych. Siedziba KSSEMP znajduje się w Kamiennej Górze.

Obejmuje powiaty: bolesławiecki, kamiennogórski, karkonoski, lubański, lwówecki, milicki, trzebnicki, zgorzelecki, miasto na prawach powiatu Jelenia Góra (woj. dolnośląskie) oraz powiat kępiński i ostrowski (woj. wielkopolskie). 

Przedsiębiorca inwestujący na terenie KSSEMP  nabywa prawo do korzystania z pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego:

Konferencja Rada Rozwoju Obszaru Gospodarczego SSEMP S.A.

W 2023 r.  Rada Rozwoju Obszaru Gospodarczego SSEMP S.A. kontynuowała swoją działalność.

W skład rady wchodzą przedstawiciele przedsiębiorstw, gmin, powiatów oraz województw dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Wsparcie inwestorów i przedsiębiorców

REFEREAT STRATEGII I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Referat m.in służy wsparciem w zakresie wszelkich działań dotyczących lokowania inwestycji na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski oraz realizuje program Ostrowskiej Karty Przedsiębiorcy w ramach współpracy środowiska biznesowego z samorządem. Referat Strategii i Przedsiębiorczości znajduje się w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim, Al. Powstańców Wielkopolskich 18.

Realizacja programu: Ostrowska Karta Przedsiębiorcy

Program Ostrowska Karta Przedsiębiorcy powstał z myślą o przedsiębiorcach i dla przedsiębiorców. 

Celem programu jest wsparcie lokalnej przedsiębiorczości, poprzez stworzenie pakietu korzyści wspierającego start i rozwój biznesu. Program jako narzędzie wsparcia ma za zadanie pomagać przedsiębiorcom na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej, poprzez instytucje otoczenia biznesu oraz poprzez wzajemne ulgi i preferencje oferowane przez partnerów programu. 

Udział w programie ma również na celu promowanie przedsiębiorcy pośród innych partnerów programu oraz pośród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Niniejsze działania mają budować solidarność biznesową, lokalny patriotyzm oraz relacje biznesowe pomiędzy przedsiębiorcami funkcjonującymi na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

W 2023 r. liczył 90 partnerów - przedsiębiorców.

Więcej o Ostrowskiej Karcie Przedsiębiorcy tutaj.

PROMOCJA GOSPODARCZA

*Grafika "Ostrów Wielkopolski miasto z sercem dla rodziny".

Strona Przedsiębiorczy Ostrów

Z myślą o przedsiębiorcach i inwestorach powstała specjalna podstrona www.przedsiebiorczy.umostrow.pl

Obejmuje ona zagadnienia takie, jak:

Partnerstwa w miejskich programach

Partnerstwa z przedsiębiorcami w miejskich programach

 W 2023 r. w poszczególnych programach ilość partnerów oraz firm wynosiła: 

Ostrowskie Śniadanie Biznesowe

9.05.2023 r. 

Spotkanie odbyło się w ramach wzajemnej współpracy pomiędzy samorządem lokalnym, a środowiskiem lokalnego biznesu i było dobrą okazją do wymiany doświadczeń, prezentacji firmy i nawiązania nowych relacji biznesowych.

Pomysł na to spotkanie zrodził się podczas podpisywania umów z partnerami miejskich programów. Partnerzy „Ostrowskiej Karty Seniora”, „Ostrowskiej Karty Krwiodawcy”, „Ostrowskiej Karty Rodziny 3 +” oraz „Ostrowskiej Karty Przedsiębiorcy” chcą się wspierać, pomagać sobie i się integrować! 

Koncert dla przedsiębiorców - partnerów miejskich programów: Ostrowskiej Karty Rodziny 3+, Ostrowskiej Karty Seniora, Ostrowskiej Karty Krwiodawcy i Ostrowskiej Karty Przedsiębiorcy

14.09.2023 r. 

Wydarzenie miało podkreślić wagę partnerstwa między sektorem prywatnym, a publicznym

Współpraca przedsiębiorców z Miastem Ostrowem Wielkopolskim i aktywne włączenie się w miejskie programy, to dowód na to, że wspólna praca na rzecz społeczności może przynosić wyjątkowe efekty oraz tworzyć lepsze warunki życia dla wszystkich mieszkańców.

Biznes ma wielkie oczy…

cykl reportaży połączonych z wywiadem z właścicielami ostrowskich firm - szkolenie “PEŁNA KSIĘGOWOŚĆ”

10.03.2023 r. 

Szkolenie realizowane było w ramach MF EOG oraz umowy partnerskiej z Gminą Miasto Ostrów Wielkopolski. Stowarzyszenie Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, było współrealizatorem przedsięwzięcia pn. „Biznes ma wielkie oczy”, w którym wykorzystało swoje doświadczenie do przeprowadzenia zajęć.

W grupie uczestniczyło 10 osób. Grupę docelową stanowili właściciele oraz pracownicy firm zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Szkolenie skierowane było do przedsiębiorstw, które mają siedzibę na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Uczestnicy nabyli solidne podstawy z zakresu rachunkowości, zarówno pod względem teoretycznym jak i praktycznym, zrozumieli funkcjonowanie kont, księgowania operacji gospodarczych, poznali między innymi najważniejsze zasady dotyczące ewidencji środków trwałych, rozliczania wynagrodzeń, podatku VAT i CIT.

Dzięki takim projektom Ostrów Wielkopolski staje się atrakcyjną i poszukiwaną lokalizacją dla biznesu.

Współpraca z instytucjami otoczenia biznesu

SAMORZĄDOWY FUNDUSZ PORĘCZEŃ KREDYTOWYCH

Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski jest jednym z udziałowców Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. 

Oferuje on zabezpieczenia spłaty kredytów, pożyczek oraz transakcji leasingowych dla przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego oraz powiatów: milickiego, górowskiego, wschowskiego oraz trzebnickiego. Poręczenia dla przedsiębiorców mają na celu wspomaganie ich rozwoju.

Celami Funduszu jest: 

OSTROWSKIE CENTRUM WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI "OCWP"

Instytucja wspiera działania przyczyniające się do rozwoju regionu, w tym w szczególności poprzez promocję przedsiębiorczości i aktywności społecznej. Jednym z obszarów działania jest zachęcanie do tworzenia nowych firm poprzez udzielanie pożyczek na korzystnych warunkach oraz proponowanie rozwiązań, które doprowadzą do podniesienia atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców.

EUROCENTRUM INNOWACJI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Głównymi celami i zadaniami Eurocentrum jest przede wszystkim wspieranie i promowanie przedsiębiorczości i innowacyjności, w tym m.in.:

Izba Przemysłowo Handlowa Południowej Wielkopolski

Izba pełni funkcję reprezentanta środowiska gospodarczego Południowej Wielkopolski oraz partnera dla innych uczestników życia gospodarczego, politycznego i społecznego. Działania Izby zmierzają do rozwoju i promocji naszego regionu oraz realizacji inicjatyw w partnerstwie z Samorządem terytorialnym, w ramach aktywnej i twórczej współpracy. 

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Przedmiotem działalności Spółki jest rozwijanie aktywności gospodarczej poprzez świadczenie pomocy przedsiębiorcom na obszarze województwa wielkopolskiego.

Obejmuje ona w szczególności pożyczki, dotacje, doradztwo i szkolenia.

zarządzanie przestrzenią

Głównym celem prowadzonej polityki przestrzennej jest kształtowanie przestrzeni w sposób uwzględniający w uporządkowanych relacjach uwarunkowania i wymagania: funkcjonalne, społeczno-gospodarcze, środowiskowe, kulturowe, kompozycyjno-estetyczne, tworząc tym samym harmonijną całość (ład przestrzenny). 

Podstawowym dokumentem kształtującym politykę przestrzenną Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Następnie na jego podstawie tworzy się dla wybranych obszarów miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku, gdy na terenie nie ma obowiązujących planów miejscowych, wydawane są indywidualne decyzje o warunkach zabudowy. 

W minionym roku największe zmiany w przepisach dotyczących planowania przestrzennego wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 24 września 2023 r. Jedną z kluczowych zmian jest zastąpienie studium nowym aktem planowania przestrzennego tj. planem ogólnym. Natomiast, zgodnie z art. 65 ust. 1 ww. ustawy, do dnia wejścia w życie planu ogólnego, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r., studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zachowuje swoją moc.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski, zostało opracowane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2004 r. w sprawie zakresu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. 

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w brzmieniu przed dniem 24 września 2023 r., studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania określa politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, studium sporządza się dla obszaru w granicach administracyjnych gminy, nie jest ono również aktem prawa miejscowego, ale jego ustalenia są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu miejscowych planów.

Prace nad obecnie obowiązującym studium rozpoczęto w wyniku podjętej uchwały nr XVII/198/2019 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 27 listopada 2019 r., a zostały zakończone przyjęciem uchwały nr LXI/664/2023 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 19 czerwca 2023 r.

Głównymi założeniami przy opracowywaniu ww. dokumentu było uwzględnienie złożonych wniosków o zmianę poszczególnych zapisów studium, a także dostosowanie zapisów do obowiązujących przepisów prawa (m.in. wyznaczenie terenów dla lokalizacji farm fotowoltaicznych o mocy powyżej 500 kW oraz innych odnawialnych źródeł energii). Ponadto, w trakcie przeprowadzonej aktualizacji uwzględniono istniejący stan zagospodarowania miasta, wyznaczono nowe tereny inwestycyjne, jak również wprowadzono dodatkowe zapisy chroniące tereny zielone (m.in. lasy, parki, ogrody działkowe).

W kontekście wejścia w życie w dniu 24 września 2024 r. ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, wartym podkreślenia jest fakt zachowania w mocy obowiązujących studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r. 

Plan ogólny będzie określał podział obszaru gminy na strefy planistyczne oraz wskazywał gminne standardy urbanistyczne. W planie ogólnym fakultatywnie będzie można określić także obszary zabudowy śródmiejskiej, obszary uzupełnienia zabudowy oraz gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej. Będzie on również podstawą do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. 

Mając na uwadze powyższe zmiany w przepisach dotyczących planowania przestrzennego, Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego w dniu 20 grudnia 2023 r. podjęła uchwałę nr XLVII/720/2023 o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego dla Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski. 

78

Liczba MPZP 

obowiązujących

2

Liczba planów 

uchwalonych

1 751,35

Powierzchnia objęta 

MPZP (ha)

42 %

Powierzchnia miasta

objęta MPZP

Miejscowe Plany zagospodarowania przestrzennego

Zgodnie ze stanem na koniec 2023 r. na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski obowiązywało 78 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które obejmowały obszar ok. 1751,35 ha, co stanowi 42% powierzchni miasta.

W 2023 r. Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego przyjęła 2 miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmujące obszar ok. 48,51 ha oraz podjęła 3 uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego o łącznej powierzchni ok. 177 ha. Ponadto, minionego roku w trakcie opracowania było 8 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które swym zasięgiem pokrywają teren o powierzchni ok. 700 ha. 

Uchwalenie wszystkich miejscowych planów będących w opracowaniu, sprawi, że pokrycie planistyczne miasta wzrośnie z 42% do poziomu 56,05%. 

MPZP w trakcie opracowania w 2023 r.

MPZP uchwalone w 2023 r.

Uchwały o przystąpieniu do sporządzenia MPZP w 2023 r.

Zasięgi planów na tle gminy

Infografika:

Wykaz planów dostępny po kliknięciu w mapę

Decyzje o warunkach zabudowy

Analiza decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu pozwala na określenie tendencji w zagospodarowaniu przestrzennym na obszarach nie objętych ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także w ogólnym zakresie na określenie ruchu budowlanego oraz preferencji inwestorów co do poszczególnych terenów. Analiza została sporządzona na podstawie rejestrów wydanych decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w latach 2018 – 2023.

Decyzje o warunkach zabudowy wydawane są w celu określenia sposobu zagospodarowania terenu i warunków zabudowy dla inwestycji, których charakter nie odpowiada katalogowi inwestycji celu publicznego. Należy przy tym zaznaczyć, że inwestycje realizowane na podstawie decyzji o warunkach zabudowy opierają się na kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu określanych na podstawie zabudowy zlokalizowanej na działkach sąsiednich.


Zestawienie liczby wydanych przez Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego decyzji o warunkach zabudowy w latach 2018-2023

W analizowanym okresie, w latach 2018-2023 widać tendencję spadkową w liczbie wydawanych przez Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego decyzji o warunkach zabudowy.  Bezpośredni wpływ na takie zjawisko ma sukcesywne zwiększanie pokrycia planistycznego miasta  oraz spowolnienie procesów inwestycyjnych wynikające z pandemii COVID-19, a także wojny na Ukrainie.

Uporządkowując wydane w 2023 r. decyzje według rodzaju zabudowy stwierdza się, że ponad połowa wydanych decyzji dotyczyła zabudowy mieszkaniowej (48% zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz 14% zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej). Kolejnym rodzajem zabudowy, według liczebności wydanych decyzji, była zabudowa usługowa oraz mieszkalno-usługowa. Co siódma wydana decyzja dotyczyła zabudowy przemysłowej lub innej. Do zabudowy innej zaliczono m.in. infrastrukturę techniczną.

Podział wydanych przez Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w 2023 r. decyzji o warunkach zabudowy ze względu na rodzaj zabudowy

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym z 2023 r. wprowadziła również istotne zmiany do przepisów dotyczących wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Od dnia wejścia w życie planu ogólnego na terenie gminy, wydawanie decyzji o warunkach zabudowy będzie powiązane z położeniem na obszarze uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy oraz wymogiem zgodności z planem ogólnym w zakresie funkcji zabudowy oraz parametrów i wskaźników urbanistycznych. Ponadto, nowe decyzje o warunkach zabudowy będą ważne przez okres 5 lat od dnia, w którym staną się prawomocne.

decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego

Na obszarach nie objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego warunki dla realizacji inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego określa rodzaj inwestycji oraz warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu i jego zabudowy (wynikające z przepisów odrębnych). Treść decyzji celu publicznego obejmuje zatem szczegóły dotyczące warunków i wymagań ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, ochrony środowiska i zdrowia ludzi oraz dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej, obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji, wymagań dotyczących ochrony interesów osób trzecich, ochrony obiektów budowlanych, czy linii rozgraniczających teren danej inwestycji.

Zestawienie wydanych przez Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego w latach 2018-2023

W 2023 r. Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wydał 74 decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Zdecydowana większość wydanych decyzji dotyczyła inwestycji związanych z budową i rozbudową infrastruktury technicznej, czyli sieci elektroenergetycznej, wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej czy gazowej. Ponadto część wydanych decyzji ustalała lokalizację inwestycji związanych z usługami publicznymi, tj. rozbudowa szpitala, budowa przedszkoli, przebudowa budynków użyteczności publicznej. 

Nowelizacja przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła również zmiany w zakresie zasad wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Od dnia wejścia w życie planu ogólnego na terenie gminy, będzie istniał obowiązek zapewnienia zgodności warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy określanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego z planem ogólnym.

Dostępność przestrzenna

Na stronie Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim od 3 lat dostępna jest Ostrowska Mapa Barier Architektonicznych.

Mapa jest aktualizowana. Posiada zasadnicze 3 segmenty:

TERENY ZIELONE

108,56

Powierzchnia terenów zieleni (ha)

13,74

Powierzchnia gruntów leśnych miejskich (ha)

Rozwój obszarów zieleni w w Ostrowie Wielkopolskim w 2023 R.

 Rozwój obszarów zieleni w Gminie Miasto Ostrów Wielkopolski jako elementu systemu miejskich korytarzy ekologicznych i przewietrzenia miasta, a także przeciwdziałania efektowi termicznemu to projekt realizowany z programu Przedsięwzięcia związane z ochroną bioróżnorodności i świadczeniami ekosystemowymi, dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu”. Całkowita wartość projektu wyniosła 349 000,00 zł, a wartość dofinansowania: 244 300,00 zł.

Przedmiotem przedsięwzięcia są działania, zmierzające do przywrócenia i zapewnienia ochrony właściwego stanu środowiska zmierzające do rozwoju obszarów zieleni w ciągu Al. Juliusza Słowackiego poprzez nasadzenia 16 sztuk sześciometrowych lip, 34  drzew, 7 tysięcy krzewów oraz ponad 16 tysięcy bylin.

Miejska Pasieka

Pasieka miejska to projekt o wymiarze edukacyjnym i ekologicznym oraz dającym przykład dobrych praktyk – rozwijającego się trendu miejskiego pszczelarstwa i promocja proekologicznego wizerunku.  Od 2020 roku są kontynuowane działania, w tym w szczególności pielęgnacyjne. Miejską pasiekę założono przy Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim w 2020 roku. Liczyła ona wtedy 6 rodzin, każda po 20 tysięcy pszczół. Pierwszymi zbiorami miodu mogliśmy pochwalić się wiosną 2021 roku. Były to miody mniszkowy, akacjowy i lipowy.

Przy Urzędzie Miejskim stoi 8 uli, a w nich żyje 8 pszczelich rodzin. Każda z nich liczy około 15 tysięcy owadów, choć rodziny te wciąż się powiększają. W czerwcu każda rodzina ma składać się z nawet 60 000 pszczół.

Z okazji Światowego Dnia Pszczół, obchodzonego 20 maja, przedszkolaki z grupy "Pszczółka" z Przedszkola nr 17 "Ciuchcia" odwiedziły miejskie pszczoły, by złożyć im życzenia. Z ciekawością obserwowały pszczoły w ulach przy Urzędzie Miejskim. Dzieci otrzymały również słoiczki z miodem, który powstał właśnie w miejskich ulach. Dzieci odwiedziły także ostrowski Urząd Miejski, w którym usłyszały o życiu tych żółto-czarnych owadów.

sprzątanie Świata – Polska 2023

15 września Ostrów Wielkopolski po raz kolejny włączył się w wielkie "Sprzątanie Świata". Wzięło w niej udział ponad 2245 uczniów z 16 ostrowskich szkół podstawowych. Hasło tegorocznej edycji to "Sprzątanie świata łączy ludzi". Uczniowie sprzątali teren wokół szkolnych budynków, przyległych ulic, sąsiednich osiedli, parków oraz terenów zielonych. Zebrane odpady, w tym również te zebrane selektywnie, odbierze ostrowski Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO”. Akcja Sprzątanie Świata – Polska to przede wszystkim praktyczna lekcja ekologii. To również okazja, aby budować wrażliwość na otaczającą nas przyrodę, jej bezcenne zalety ale i problemy.

Wiosenne sprzątanie Ostrowa Wielkopolskiego

W dniach 21-22 kwietnia odbyła się akcja Wiosenne sprzątanie Ostrowa Wielkopolskiego - wydarzenie to wpisało się na stałe do kalendarza Mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Wspólne sprzątanie miasta to nie tylko dbanie o jego czystość, ale również edukacja Ostrowian. W tegorocznej akcji pod hasłem "Bądź - ekologiczny" wzięli udział m.in. sportowcy, rady osiedla, ratownicy WOPR, harcerze, mieszkańcy. Zebrano ponad 8 ton odpadów.

II Piknik Ekologiczny i rodzinny w Parku Miejskim

II Piknik Ekologiczny i Rodzinny odbył się 18 czerwca w Parku Miejskim. Quizy, dmuchane zamki, kule wodne, ekologiczne warsztaty, laboratorium wodne, Konkurs Wiedzy o Ostrowie Wielkopolskim, warsztaty kulinarne Zero Waste, Konkurs Psich Piękności, koncert  Mirka Szołtyska oraz Chóru Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Janusza Lipińskiego  i wiele, wiele innych atrakcji.

Organizatorem wydarzenia są Miasto Ostrów Wielkopolski, Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów oraz Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a’Paulo w Ostrowie Wielkopolskim.

Piknik Ekologiczny

Piknik Ekologiczny odbył się 21-22 września na ostrowksim Rynku. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Rozwoju Kinematografii przy współpracy z ostrowskim Urzędem Miejskim. Była to wspaniała okazja do zabawy, podzielenia się swoimi pasjami związanymi z ekologią oraz spędzenie aktywnie czas na świeżym powietrzu. Projekt został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Akcja Święto Drzewa

Ostrowskie  Święto Drzewa odbyło się 22 października na Piaskach Szczygliczce. Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego wraz z uczniami z ostrowskich szkół podstawowych posadzili drzewa, uczestnicy uczyli się  jak dbać o środowisko. Zorganizowano także cieszącą się wielką popularnością akcję „Kwiaty za graty”. Podobnie jak w poprzednich latach posadzono drzewa, a w zamian za przyniesiony drobny sprzęt elektroniczny i elektryczny, nakrętki czy baterie każdy otrzyma sadzonki wrzosów i cebulki kwiatów.

Organizatorami święta byli: Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Nadleśnictwo Taczanów. Partnerami wydarzenia są: Szkoła Podstawowa nr 5 oraz ostrowskie spółki: CRK Zieleń i Rekreacja, Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. oraz Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów „RZZO” .

Jednym z punktów wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Ostrów mówi „ŻYJ EKOLOGICZNIE”, organizowanego przez CRK Zieleń i Rekreacja. Swoje stoiska edukacyjne przygotowały m.in.: Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Ostrowie Wielkopolskim, Nadleśnictwo Taczanów, Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim, Europe Direct oraz miejskie spółki: ZOiGO MZO, RZZO, MZK, a także Straż Miejska. Podczas trwania akcji odbędzie się również charytatywna zbiórka nakrętek.

Święto Drzewa to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez Ostrowa Wielkopolskiego.