DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2023 r.

7 753 624

+10,16%

do roku 2022

OstrowskiE Centrum Kultury w 2023 r. 

Wydarzenia organizowane i współorganizowane przez Ostrowskie Centrum Kultury

18

spotkań autorskich

2

konkursy

60

koncertów

1

festyn - impreza plenerowa

8

spektakli teatralnych

13

wystaw i wernisaży

60

seansów filmowych 

28

warsztatów

W Ostrowskim Centrum Kultury i Forum Synagoga odbyło się w 2023 r. łącznie 441 imprez kulturalnych. Wśród nich najwięcej było wydarzeń w których OCK był organizatorem (164) oraz współorganizatorem (25). Imprez innych organizatorów w Centrum było 170. W tym: 29 koncertów, 102 spektakle teatralne i kabarety, 14 seansów filmowych, 4 konkursy i przeglądy, 19 spotkań, zajęć i wystaw oraz 2 konferencje, szkolenia, panele i warsztaty. 

wybrane wydarzenia kulturalne w 2023 r. 

organizowane Przez ostrowskie centrum kultury

Wielki Koncert Noworoczny

05.01.2023 r. 

Nowy rok rozpoczęliśmy wydarzeniem, na które co roku czeka wielu Ostrowian. Wielki Koncert Noworoczny tym razem we wspaniałym kobiecym wydaniu - Małgorzata Walewska i Joanna Motulewicz. Całość muzycznie oprawiona przez Zespół Muzyków Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

29.01.2023 r. 

Tradycyjnie już WOŚP zagrała w Ostrowie. 31 Finał skupił się wokół walki z sepsą stanowiącą poważny i niebezpieczny problem medyczny. Graliśmy tłumnie i różnorodnie. Jak co roku orkiestrowanie rozpoczęło się od wspólnego biegu „Pobiegnij z WOŚP w Ostrowie i policz się z cukrzycą”, morsowania z Ostrowskim Klubem Morsów na Piaskach oraz akcji oddania krwi w Ostrowskim Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury wystąpili znakomici artyści Młodzieżowego Domu Kultury, Dance Academy, True School, Art School, Lilla House, Studia Tańca SYSTEM, grupy baletowej GWIAZDA oraz występy wokalistów: Your Song – Szkoła Interpretacji Piosenki Adama Wasieli; Oskar Berliński; Szymon Tokarski; Zespół AUTOKOREKTA, Wiktoria Dołżonek i Karol Kasperek, Ewa Rychter, HATIFNATTY oraz OYA. Działania artystyczne przeplatane były licytacjami, podczas których Ostrowianie chętnie otwierali swoje serca i wspierali finansowo Orkiestrę. Tradycyjnie wieczór zakończyliśmy światełkiem do nieba w wykonaniu Teatru Ognia HANA HI.

Maciek Balcar Live Tour

25.02.2023 r. 

Początek roku to czas, w którym Maciej Balcar przyzwyczaił nas do swoich solowych tras koncertowych. Od wielu lat, w tym właśnie zimowym okresie, mogliśmy się spotykać z Maćkiem i jego zespołem na Dużej Scenie Ostrowskiego Centrum Kultury. W tym roku Maciek zawitał do Ostrowa promując swój najnowszy album pt. „PLUS”. Usłyszeliśmy całkiem nowe brzmienia w koncepcji piosenki autorskiej wzbogaconej wytrawnymi elementami rocka, bluesa, oraz folku.

35. Międzynarodowy Przegląd WSZYSCY ŚPIEWAMY NA ROCKOWO

13-15.04.2023 r. 

35. Międzynarodowy Przegląd Wszyscy Śpiewamy na Rockowo zainaugurowała dobrze znany Ostrowskiej publiczności zespół BIG CYC tym razem w nowej akustycznej wersji. Bez zgiełku wzmacniaczy ze skokami nastroju, bez wściekłego jazgotu gitar, za to z niepowtarzalnym klimatem Big Cyc w swoją 35 rocznicę powstania powitał Ostrowian na 35 przeglądzie. Artystów poza sceną OCK mogliśmy podziwiać także w holu, a to za sprawą wystawy przygotowanej, by uczcić 35-lecie istnienia tej jednej z najbardziej lubianych i najpopularniejszych formacji rockowych w naszym kraju.

W ramach wydarzenia towarzyszącego 35. edycji Międzynarodowego Przeglądu Wszyscy Śpiewamy na Rockowo usłyszeliśmy zespól Windreiter – Metal Punk, zespół z miasta partnerskiego Nordhausen.

Drugiego dnia 35. edycji Przeglądu Wszyscy Śpiewamy na Rockowo przywołaliśmy do Ostrowa wiosnę. Co prawda trochę wcześniej i trochę dziwną, ale za to prawdziwie rockową! A to za sprawą warszawskiego trio Dziwna Wiosna.

W sobotę spotkaliśmy się także w nieco spokojniejszym obliczu z człowiekiem niezwykłym - Wiesławem Weiss. Dziennikarz, tłumacz, autor popularnych książek na temat muzyki i popkultury, powieściopisarz, redaktor naczelny miesięcznika „Teraz Rock”, przed laty współpracownik takich czasopism, jak „Jazz”, „Playboy”, „Spotkania”, „Film”, „Film na świecie”, „Focus Historia” i czeskie „Spark”, w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych głos radiowej Trójki. Spotkanie poprowadził Marcin Bąkiewicz.

Sobotni wieczór umilił nam występ znakomitej Kasi Kowalskiej w projekcie MTV Unpluged. Kasia Kowalska jest jedną z najbardziej znanych i utalentowanych polskich wokalistek. Wyjątkowy koncert jubileuszowy z cyklu MTV Unplugged stał się inspiracją dla akustycznej trasy Kasi Kowalskiej. Artystka podsumowuje w ten sposób 25 lat swojej twórczości. To niezapomniane hity w nowych, akustycznych aranżacjach.

Przegląd Wszyscy Śpiewamy na Rockowo to także konkursowe zmagania zespołów. Podczas tej edycji po wysłuchaniu na Dużej Scenie Ostrowskiego Centrum Kultury dziewięciu zespołów zakwalifikowanych do finału konkursu, dokonało następującego podziału nagród regulaminowych:

Kulturalne lato w mieście

Wakacje dostarczyły Ostrowinom wielu kulturalnych wydarzeń w sierpniowe wieczory w ostrowskim Amfiteatrze. Ostrowianie wysłuchali koncertów zespołów Natamaran oraz To All Units, a także Kraków Street Band.

Natamaran to wypadkowa wielu muzycznych inspiracji, z których powstała trudna do zamknięcia w ramach jednego gatunku tkanina. W muzyce zespołu możesz zatem odkryć elementy soulu i funky, jak i wycieczki w stronę nowoczesnych brzmień typu ambient czy fusion.

To All Units działa od roku 2017. Wykonuje muzykę z pogranicza szeroko pojętego alternatywnego pop-rock’a. Ma na koncie jeden autorski album zatytułowany „Gwiazdy”, który wydany został w roku 2019.

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinnego miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem.

12. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy GRAND PRIX KOMEDA

12-16.06.2023 r. 

15 filmów, w tym sześć konkursowych, trzy koncerty, jedna wystawa, debata, warsztaty dubbingowe. Wybitni twórcy polskiego kina i spotkania z nimi. Tak w pigułce przedstawił się 12. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.

Jury Konkursu na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym tworzy w tym roku tworzyli Tomasz Lach – przewodniczący, Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor muzyki filmowej i rozrywkowej, Dorota Miśkiewicz – wokalistka jazzowa, kompozytorka, autorka tekstów, Andrzej Pągowski – artysta plastyk, twórca plakatów, Aleksandra Popławska – aktorka i reżyserka teatralna.

Nagrodę Grand Prix Komeda za Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym otrzymali: Marcin Macuk i Zuzanna Wrońska za muzykę do filmu „Silent Twins” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, Nagrodę Publiczności otrzymał film „Johnny” w reż. Daniela Jaroszka i z muzyką Michała Kusha.

Podczas festiwalu została także przyznana Nagroda Grand Prix Komeda za całokształt twórczości. W tym roku trafiła ona do Jerzego Satanowskiego.

W ramach tego festiwalu odbył się w Forum Synagoga recital Justyny Szafran NIE MA - z muzyką Jerzego Satanowskiego, gościa honorowego. Licznie zgromadzona publiczność była oczarowana tą artystką.

31. Festiwal WSZYSTKO JEST POEZJĄ

28.09-02.10.2023 r. 

Tradycyjne już święto refleksji, emocji i wspaniałych przeżyć artystycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Tegoroczną edycję Festiwalu rozpoczęła znakomita Daria ze Śląska. O Darii ze Śląska zrobiło się głośno jeszcze przed jej oficjalnym debiutem płytowym. Pierwsze dwa single „Falstart albo faul” i „Dziewczyna z tatuażem” szybko podbiły Internet, a kolejne „Kill Bill” i „Gambino” przebiły się nawet na listy przebojów w rozgłośniach radiowych. Wreszcie w kwietniu tego roku pojawił się album „Tu była”, w którego nagraniu pomogli Darii artyści współpracujący m.in. z Kortezem, Natalią Przybysz, Melą Koteluk, Arturem Rojkiem i grupą Hey. Wokalistka została okrzyknięta „objawieniem roku”, krytycy docenili jej autorskie i osobiste teksty, a także melancholijny i kameralny klimat piosenek.

Ogromnym wydarzeniem i świętem muzyki w Ostrowie okazał się WODECKI TWIST – Sweet 90′. To projekt, który powstał w ramach festiwalu o tej samej nazwie, odbywającego się corocznie w Krakowie. Idea pielęgnowania pamięci twórczości Zbigniewa Wodeckiego cieszy się ogromnym entuzjazmem publiczności. Rearanżowanie jego twórczości przez artystów o różnych wrażliwościach i muzycznych korzeniach sprawia, że koncerty w ramach festiwalu Wodecki Twist są atrakcyjne dla wielu pokoleń.

Piosenki Zbigniewa Wodeckiego w nowych, słonecznych interpretacjach. Myślą przewodnią projektu jest styl lat 90-tych, a młodych artystów zaprasza na scenę producent muzyczny Kamil Pater. Wśród jego gości m.in. Paulina Przybysz, Natalia Grosiak czy Wiktor Waligóra.

W poniedziałek wystąpiła wspaniała Magda Umer w autorskim projekcie wraz z MUMIO. To połączenie różnych wątków z twórczości Przybory – fragmentów opowiadań, Kabaretów Starszych Panów, Divertiment i scenek z TEATRU NIEDUŻEGO w jedną spójną fabułę, opowiedzianą ustami czterech głównych bohaterów – Ciotki Mizerii (Magda Umer), Niejednej (Jadwiga Basińska), Epuzera (Dariusza Basińskiego) i Grzeszczyka (Jacka Borucińskiego).

W ramach festiwalu odbyło się duże spotkanie pt. MOTYWY ULOTNE, tytuł nadano od najnowszej płyty CD Aleksandry Kiełb-Szawuły, która zagrała tego dnia koncert wraz z gitarzystami, Szymonem Priebe i Przemysławem Kiełpińskim. Podczas podsumowania XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego STRUNA ORFICKA im. Wojciecha Bąka laureaci konkursu prezentowali swoje utwory, podobnie – autorzy najnowszej antologii PRACOWNIA WIERSZA, mieli okazję do podzielenia się z publicznością swoimi umiejętnościami literackimi.

         forum synagoga w 2023 r. 

            Wydarzenia organizowane i współorganizowane przez Forum Synagoga

15

spotkań autorskich

2

konkursy

23

koncerty

15

warsztatów

8

wystaw 

12

konferencji i wykładów

W 2023 r. w Forum Synagoga odbyły się 82 imprezy kulturalne. Wśród nich najwięcej było wydarzeń w których Forum było organizatorem (49) oraz współorganizatorem (26). Imprez innych organizatorów w Forum było 7. W tym: 1 koncert, 5 konferencji, szkoleń, spotkań oraz 1 inne wydarzenie.  

wybrane wydarzenia kulturalne w 2023 r. 

organizowane Przez forum synagoga

Cykl SZUFLADA – wieczory działań artystycznych

Cykl ten w roku 2023 objął osiem spotkań z autorami wierszy, prozy i z wykonawcami utworów słowno-muzycznych. Były to, kolejno, spotkania:

Wszystkie wieczory „szufladowe” przygotowała i prowadziła gospodyni cyklu, Aleksandra Kiełb-Szawuła.

Koncerty kameralne

W ramach cyklu KONCERTY KAMERALNE – odbyły się w Forum Synagoga koncerty prezentujące różne gatunki i style muzyczne.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się dwa koncerty w ramach 42. Międzynarodowego Festiwalu CHOPIN W BARWACH JESIENI: koncert Prolog Forte-piano „Mistrz i Uczeń” w wykonaniu uczniów, nauczycieli i studentów szkół i uczelni muzycznych w Polsce oraz Koncert Epilog.

Swą wierną publiczność miał także nowy cykl KWARTALNIK - Konstelacje dźwięków, w którym to cyklu zaprezentowały się zespoły tworzące najnowsze style w muzyce rozrywkowej i elektronicznej oraz rockowej: Baum Electronic, AROGANCI, POLA, Entropy, PATRYK CANNON, COSY MOSS, BURZANY,MIRT+TER, INNER LABORATORY.

11. FESTIWAL MAZEL TOV. Historia, kultura, tradycja i dziedzictwo narodu żydowskiego

Festiwal organizowany jest od dekady wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim, w 2023 r. – w ramach tego cyklicznego wydarzenia odbyła się XI Ogólnopolska Konferencja „Lokalne społeczności żydowskie”.

W ramach festiwalu świętowano z okazji odsłonięcia muralu poświęconego Moritzowi Lande oraz promowano Przewodnik „Śladami ostrowskich Żydów”. Antywernisaż malarstwa TOMASZA LACHA Getto z towarzyszącą debatą historyczną Eskalacja. Jidysz/konflikt/zagłada – zainteresował liczną publiczność. Spotkaniu towarzyszył koncert Mikołaja Trzaski.

Cykl LITERATURA JEST ZAWSZE NA MIEJSCU

W ramach letnich działań OCK-nij się! - spotkania przygotowane przez Aleksandrę Kiełb-Szawułę odbyły się czterokrotnie, na następujące tematy:

Warsztaty literackie „PRACOWNIA WIERSZA”

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane po raz drugi warsztaty literackie, pod kierunkiem Adama Buszka. Praca nad tekstami literackimi zakończyła się opublikowaniem interesującej antologii (premiera książki odbyła się w ramach 31. Festiwalu WSZYSTKO JEST POEZJĄ). Powstały niezwykle wartościowe utwory poetyckie, zarówno krótkie formy, jak i proza poetycka.

10-lecie Ośrodka Badań nad Historią, Kulturą i Tradycją Żydów z Południowej Wielkopolski

Uroczystość była wspólnym sukcesem Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ostrowskiego Centrum Kultury. Odbyły się z tej okazji wykłady okolicznościowe, wizyta wyjątkowych Gości oraz okolicznościowy koncert zespołu pod kierunkiem Aleksandry Wojtaszek.

DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZA FORUM SYNAGOGA W 2023 ROKU

galeria pik w 2023 r.

DZIAŁALNOŚĆ WYSTAWIENNICZA GALERII PIK W 2023 R.:

MUZEUM MIASTA OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO w 2023 r. 

MUZEUM MIASTA OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO.
MUZEUM MIASTA OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO.

Wystawy

4 Wystawy stałe 

10 wystaw czasowych

 

6  wystaw online na profilu społecznościowym Facebook 


Prezentacja 230 obiektów dla 10.151 odbiorców

Zgromadzona kolekcja


W 2023 roku Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego poprzez darowiznę osób prywatnych pozyskało 376 obiektów do zbiorów historycznych, wycenionych szacunkowo na kwotę 8.420 zł.


Pozyskano 373 obiekty historyczne (41 artefaktów kulturowych, 37 dokumentów pisanych, 206 dokumentów drukowanych, 89 obiektów fotograficznych 3 obiekty artystyczne (obraz olejny, rysunek, grafika).


działalność edukacyjna

Muzeum w 2023 r. przeprowadziło 108 zajęć edukacyjnych w których wzięło udział 2.192 osób.

frekwencja w muzeum

Z oferty stacjonarnej Muzeum w 2023 r. skorzystało łącznie 30.384 osób - w tym: 

Noc Muzeów

Działania podjęte w ramach Nocy Muzeów w 2023 r.:

W tej edycji Nocy Muzeów uczestniczyło 275 odbiorców.

Działalność wydawnicza

Dotacja pochodząca z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wspieranie działań Muzealnych na realizację zadania „Muzeum 3D. Ulicami dawnego Ostrowa. Café Muzeum – publikacja bezpłatnego katalogu wystawy stałej” – w wysokości 29.900 zł przy wkładzie własnym 10.600 zł.

Działalność promocyjna w internecie

Na profilu społecznościowym Facebook - przygotowanie 110 postów, o łącznej liczbie wyświetleń 126.080. Wpisy o zróżnicowanej formie i tematyce, m.in.:

Aktualizacja informacji na muzealnej stronie internetowej (mmow.pl) – 31.752 odsłony publikowanych materiałów, w tym 19.674 unikalnych użytkowników.

XV edycja konkursu historycznego „Spacerem w przeszłość” o tytuł Młodego Regionalisty

Temat konkursu „Rozwój społeczno-gospodarczy i architektura dawnego Ostrowa do 1939”. Udział łącznie 116 osób z 15 szkół podstawowych w dwu grupach wiekowych:

Udział 11 osób w dwudniowych pracach jury.

wybrane wydarzenia kulturalne w 2023 r. 

organizowane Przez referat kultury

Zobaczmy to jeszcze raz!