CZYTELNICTWO MIEJSKIE
BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. STEFANA ROWIŃSKIEGO z filiami
144 914
Liczba woluminów
w 2023 r.
2 632
Liczba zakupionych woluminów (w tym: gier planszowych i multimediów) w 2023 r.
8 185
Liczba aktywnie wypożyczających czytelników
w 2023 r.
15 046
Liczba uczestników imprez promujących czytelnictwo
w 2023 r.
Dotacja podmiotowa dla Biblioteki Publicznej w 2023 r.
2 385 104 zł
+8,82%
do roku 2022
DOFINANSOWANIA PROJEKTÓW
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Biblioteka pozyskała w obu naborach łączną kwotę 26.923 zł na zakupy książek i audiobooków. Dofinansowanie pochodziło ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W 2023 r. wydano na zakup wszystkich zbiorów dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego prawie 75.000 złotych. Dzięki tym środkom udało się pozyskać wiele ciekawych książek obejmujących zarówno literaturę piękną, książki obcojęzyczne oraz literaturę popularnonaukową i audiobooki.
Fundacja PZU - Kreatywny senior /warsztaty/
Warsztaty rękodzielnicze dla seniorów to projekt skierowany do osób starszych. Ma na celu upowszechnianie kultury, rozwój społeczności lokalnej oraz ochronę zdrowia. Jest kompatybilny z celami statutowymi Fundacji PZU. Zajęcia były prowadzone cyklicznie w miesiącach wakacyjnych: lipcu i sierpniu tego roku. W ramach warsztatów z makramy i mozaiki artystycznej uczestnicy wykonali przedmioty ozdobne/użytkowe a przede wszystkim zdobyli nowe umiejętności rękodzielnicze.
Ostrowski Budżet Obywatelski - Cyfrowe książki w Mediatece
Ponad tysiąc osób (1068) - tylu ostrowian zagłosowało na zadanie “Nowoczesna książka dla oka i ucha” w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim. Nowe czytaki i czytniki trafiły już do ostrowskiej Mediateki. Ostrowski Budżet Obywatelski to realny wpływ mieszkańców na nasze miasto. Ponad tysiąc ostrowian zdecydowało, że chcą korzystać z bardzo nowoczesnych rozwiązań dla czytelników, takich jak czytniki i czytaki. Dzięki głosowaniu mieszkańców ostrowska Mediateka została wyposażona 6 urządzeń do odsłuchu książek mówionych oraz 10, które umożliwią czytanie e-booków. Zakup do biblioteki urządzeń do odtwarzania e-booków i audiobooków, to jedno ze zwycięskich zadań ogólnomiejskich małych VIII edycji OBO. Teraz czytelnicy oprócz tradycyjnych książek i audiobooków będą mogli wypożyczać w Mediatece także urządzenia do ich prezentacji/odsłuchu. Z wielką niecierpliwością czekają na nie wszystkie osoby niewidome, niedowidzące, a także czytelnicy, którzy cenią sobie komfortowe czytanie e-booków. Urządzenia przekazano Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Urządzenia są dostępne dla czytelników Mediateki oraz filii ostrowskiej biblioteki.
BIBLIOTEKA ONLINE
Dostosowana strona internetowa
Strona internetowa Biblioteki (www.biblioteka-ostrow.pl) została dostosowana do wymogów dostępności zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Zbiory cyfrowe e-booki - Legimi
Platforma www.legimi.pl oferuje dostęp do 135.500 e-bokoow i 50.000 audiobooków i synchroboków. Można tam znaleźć najnowsze i najpoczytniejsze bestsellery (od kryminałów poprzez fantastykę aż do sensacji), literaturę faktu, reportaże, biografie, powieści dla dzieci i młodzieży. Aby skorzystać z Legimi należy założyć konto na www.legimi.pl, dalej należy zgłosić się do biblioteki i na podstawie ważnej karty bibliotecznej czytelnik otrzymuje jeden kod dostępu. Następnie trzeba zarejestrować się (założyć konto) na dedykowanej bibliotece stronie i wpisać otrzymany kod. Otrzymany kod jest ważny tylko przez bieżący miesiąc. Trzeba o tym pamiętać! Kolejnym krokiem jest pobranie aplikacji na smartfona, komputer lub tablet. Po zainstalowaniu aplikacji logujemy się na założone wcześniej konto. W przypadku aplikacji zainstalowanej na systemie Windows konieczne jest utworzenie wcześniejsze nowego konta Microsoft Store.
Zbiory cyfrowe e-booki - Academica
Academica to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna. Udostępniane są na niej tylko i wyłącznie na miejscu dokumenty elektroniczne, w tym: podręczniki, skrypty, artykuły oraz czasopisma, a także literatura piękna i zbiory specjalne. Potrzebne materiały dostępne będą od razu. Wystarczy przyjść do czytelni Biblioteki Głównej i skorzystać ze specjalnie przygotowanego do tego zadania stanowiska komputerowego. Bez przeszkód można przeglądać udostępnione zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy. Korzystanie z systemu Academica jest oczywiście darmowe. Wyszukiwanie jest proste i intuicyjne. Z systemu można korzystać w godzinach otwarcia czytelni.
Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
WBC to w zasadzie pierwsza w Polsce biblioteka, udostępniająca zbiory bibliotek i instytucji z Wielkopolski, przede wszystkim, dotyczących regionu oraz publikacji tworzących zasób edukacyjny, jak i stanowiący dziedzictwo kulturowe. Zapraszamy na www.wbc.poznan.pl
Katalog online na smartfonie
Aby dodać na smartfonie lub tablecie ikonę z katalogiem ONLINE naszej biblioteki, otwórz katalog on-line za pomocą TEGO LINKU lub wybierz na stronie startowej naszego portalu logo Centralny Katalog Biblioteczny. Następnie w opcjach przeglądarki internetowej znajdź funkcję „Dodaj do ekranu głównego”. Zmień domyślną nazwę na np. „Katalog ONLINE” i kliknij przycisk „dodaj”. Od tej chwili dostęp do swojego konta online będziesz miał zawsze pod ręką. Dzięki temu wszędzie gdzie aktualnie jesteś będziesz mógł sprawdzić dostępność książek we wszystkich filiach, zarezerwować interesującą Cię pozycję czy sprawdzić terminy oddania wypożyczonych książek. Zachęcamy do korzystania z katalogu ONLINE na komórkach i tabletach!
System biblioteczny SowaSQL oferuje usługi, które mogą sprawić, że katalog biblioteczny stanie się jeszcze bardziej interesujący dla czytelników. Są to: prezentacja nowości bibliotecznych, udostępnienie metadanych „Wolnych Lektur”, karta biblioteczna na smartfonie.
Nowości w OPAC - Wybór książek w katalogu on-line bywa spontaniczny, a decyzje o wypożyczeniu konkretnych tytułów podejmowane są często w oparciu o eksponowane okładki dokumentów. OPAC systemu SowaSQL umożliwia prezentowanie propozycji czytelniczych w kolekcji „Nowości”. Kolekcje tworzy bibliotekarz.
Wolne Lektury - to pomysł Fundacji Nowoczesna Polska, który polegał na tym aby stworzyć narzędzia dostępu do wolnych dóbr kultury i dać powszechne prawo do korzystania do ponad 5.500 utworów literackich z domeny publicznej. Znalazł zastosowanie w setkach „sowich” katalogów. także w Ostrowie Wielkopolskim. Wolne Lektury zaczęto integrować w katalogach OPAC systemów Sowa z końcem 2014 roku. System SowaSQL jest przystosowany do automatycznego i bezpośredniego udostępnienia elektronicznej treści „Wolnych Lektur”.
Karta biblioteczna w smartfonie - to bardzo ciekawe i pomocne rozwiązanie kierowane do wszystkich czytelników biblioteki. Od teraz nie musisz nosić przy sobie swojej karty bibliotecznej, wystarczy Twój smartfon. Zaloguj się, wejdź w zakładkę Konto i pobierz swój kod kreskowy. Zapisze się w albumie zdjęć. Będąc w bibliotece udostępnij go bibliotekarzowi zamiast karty bibliotecznej.
PROJEKTY CYFROWE BIBLIOTEKI
Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa /WBC/
Biblioteka w 2004 r. przystąpiła do projektu digitalizacji zbiorów zainicjowaną przez Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową w Poznaniu. Do tej pory wprowadzono 2.515 dokumentów, do których Biblioteka posiada prawa autorskie. Od początku uczestnictwa w WBC uzyskano 152.156 wyświetleń. Natomiast w roku 2023 - 10.034 wyświetleń.
Ostrowska Biblioteka Cyfrowa /OBC/
Drugim etapem projektu była instalacja oprogramowania systemowego dLibra, będącego serwerem baz danych oraz rozpoczęcie procesu digitalizacji zbiorów regionalnych, które są dostępne ze strony internetowej biblioteki OBC. Po wprowadzeniu dokumentów zarchiwizowanych wcześniej w postaci cyfrowej w czytelni Biblioteki Głównej, została udostępniona w internecie baza katalogu Ostrowskiej Biblioteki Cyfrowej /OBC/. Są do niej sukcesywnie dołączane rekordy dokumentów. Zbiory regionalne, do których Biblioteka posiada prawa autorskie są zdigitalizowane i dostępne w Ostrowskiej Bibliotece Cyfrowej pod adresem www.obc.biblioteka-ostrow.pl Liczba obiektów: 11.313.
formy promocji czytelnictwa
Działalność wydawnicza
Biblioteka w 2023 r.wydała:
„Oni mieszkali w naszej okolicy. Franklinów (1914-1939)", autor: Tomasz Grzelak, wyd. Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego, Ostrów Wielkopolski 2023, (192 egz.),
„Bibliografia Regionalna Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego 2022”, wyd. Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego, Ostrów Wielkopolski 2023 - (on-line),
„Opowiedz mi Bajkę: publikacja pokonkursowa”, wyd. Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego, Ostrów Wielkopolski 2023, (150 egz.).
Biblioteka w celu promowania i zaznaczania obecności w życiu kulturalnym naszego miasta współpracuje ze szkołami, przedszkolami oraz innymi instytucjami. Działalność upowszechniania czytelnictwa traktowana jest jako integralna cześć pracy bibliotecznej. Takie formy jak spotkania, prelekcje, konkursy i tym podobne cieszą się stałym zainteresowaniem czytelnika biblioteki.
Do najważniejszych należały spotkania autorskie, liczne imprezy czytelnicze, konkursy literackie i artystyczne:
Spotkania autorskie:
z Maciejem Pająkiem - jego poezją i muzyką oraz z zespołem Unknown Artist;
z Michałem Jarneckim - Z Birmą w Mediatece - spotkanie ze znanym ostrowianinem, profesorem UAM oraz podróżnikiem w jednej osobie;
z Bohdanem Głębockim - autorem cyklu „Musza Góra”, naukowcem - doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownikiem badawczo-dydaktyczny UAM, absolwentem historii i informatyki;
spotkanie poetycko-muzyczne BUKIET WIOSENNYCH SŁÓW - wiersze: Urszuli Zybury, Eugenii Zawidzkiej, Elżbiety Mikołajczyk. Spotkaniu towarzyszyła oprawa słowno-muzyczna duetu Aliny i Krzysztofa Galasów;
SPOTKANIE Z POEZJĄ W OSTROWSKIM SZPITALU - mali pacjenci ostrowskiego szpitala mogli uczestniczyć w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Filię nr 3. Oddział pediatryczny odwiedziła ostrowianka Eugenia Zawidzka - wspaniała poetka, autorka aforyzmów, fraszek, opowiadań i piosenek. Laureatka licznych nagród i wyróżnień poetyckich. Podczas spotkania Pani Eugenia czytała dzieciom swoje wiersze z tomiku „Bajkowe zwierzaki na ścieżkach przygód” oraz opowiadała o tym, jak powstają utwory i skąd czerpie inspiracje do ich tworzenia. Wizyta naszego gościa sprawiła dzieciom i ich opiekunom wiele radości i dała choć chwilę wytchnienia od szpitalnego rytmu;
z Dagmarą Leszkowicz-Zaluską - mieszkająca obecnie w Warszawie dziennikarka i pisarka pochodząca z Pleszewa - i właśnie w tym mieście na początku XX stulecia umieściła akcję swojej powieści - cykl „Dziewczyna z kamienicy”;
z Jolantę Kosowską – autorkę powieści obyczajowych. Na co dzień mieszkanką Drezna i lekarką;
z Anitą Pawlak – ostrowską poetką i prozatorką. Pani Anita jest laureatką i jurorką licznych konkursów poetyckich. Od blisko dwóch dekad jej utwory pojawiają się na oficjalnych spotkaniach autorskich. Zadebiutowała w 2020 r. tomikiem „Symfonia duszy”, a dwa lata później ukazało się jej opowiadanie dla dzieci „W ósmym kolorze tęczy”;
z Aleksandrem Krysikiem - autorem debiutanckiej powieści „Morbinian”;
z Edytą Kulczak - polonistką, poetką, krytykiem literackim, osobą o wielu pasjach. Zgromadzona w Mediatece publiczność mogła posłuchać m.in. jej intelektualnej i pełnej kulturowych aluzji poezji, pochodzącej z czterech zbiorów (Anioły nie zawsze są białe, 2009, Kołysze się w tobie huśtawka, 2014, www.john, 2017, Projekcja obrazów, 2020);
z Michałem Miklasem - filozofem, pracownikiem oddziału Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, autorem książki „Trudne związki”, która przybliża czytelnikowi relacje słynnej pisarki Marii Dąbrowskiej z jej mężem Marianem, z wieloletnim towarzyszem Stanisławem Sempowskim, a także ważną życiową partnerką Anną Kowalską;
z Arturem Homanem w ramach 324. Ostrowskich Spotkań z Przyrodą! Prelekcja dotyczyła między innymi Ptasiej Wyspy na Jeziorze Ryńskim;
z Gabrielą Krakowską - autorką tomiku o tytule „Szufladkowa poezja”. Moderacją wydarzenia zajął się Tomasz Gruchot, a na spotkaniu pojawiła się także opiekunka literacka debiutantki, Maria Libera oraz autorka okładki i oprawy graficznej Joanna Królak;
Spotkania DKK oraz chóralne:
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII NR 2;
SPOTKANIE CHÓRÓW W MEDIATECE - II Spotkanie Chórów, w którym wzięli udział członkowie Klubu Seniorów Chóru Męskiego ECHO oraz artyści z Chóru Konkatedralnego pw. św. Grzegorza w Ostrowie Wielkopolskim.
Promocje książek:
PROMOCJA NIETUZINKOWEGO SŁOWNIKA - spotkanie autorskie z cyklu „Rodem z Ostrowa”. Bohaterką wieczoru była dr Justyna Kociemba-Żulicka, autorka „Tęczowego słownika. Małego zbioru homoerotyzmów polskich” (2022). Badaczka języka erotycznego (spod jej pióra wyszedł też „Mały słownik erotyzmów polskich”, 2011) i tym razem poświęciła dużo pracy, żeby zbadać język grup LGBTQ+. Badała pod tym kątem między innymi literaturę polską, która jest dostępna w ostrowskiej bibliotece.
PROMOCJA KSIĄŻKI TOMASZA GRZELAKA - spotkanie autorskie z Tomaszem Grzelakiem, pochodzącym z Franklinowa pasjonatem lokalnej historii, autorem wielu książek i licznych artykułów o dawnych dziejach naszego regionu. Spotkanie odbyło się w ramach promocji książki wydawnictwa Biblioteki „Oni mieszkali w naszej okolicy. Franklinów (1914-1939)” - jest to kolejna publikacja biblioteki, w której uwieczniona została istotna część rodzimej historii. Autorowi, jak sam przyznaje, zależało przede wszystkim na pokazaniu życia zwykłych ludzi, ich radości, konfliktów, niepokojów i pasji. W książce wątki poważne przeplatają się z humorystycznymi, tworząc intrygującą panoramę miejscowej wspólnoty z początku XX wieku. W trakcie spotkania można było również podziwiać zebraną przez Pana Tomasza kolekcję zdjęć, medali, starych dokumentów, pocztówek i wycinków prasowych, co pozwoliło bardziej wczuć się w atmosferę, jaka panowała w przedwojennej społeczności Franklinowa.
Zajęcia i warsztaty czytelnicze oraz głośne czytania:
MACZKI W BIBLIOTECE - zajęcia dla najmłodszych czytelników w Filii nr 7 dla Dzieci Młodzieży. Grupa „Maczki” z Przedszkola nr 13 odwiedziła naszą bibliotekę i świetnie się bawiła. Na trzylatki w bibliotece czekała niespodzianka - drewniana walizka, kryjąca w sobie teatrzyk Kamishibai. Dzieci obejrzały przedstawienie „O panach Palcach”. Spotkaniu towarzyszyły zabawy paluszkowe, znalazł się też czas na zapoznanie z ciekawymi książkami;
BEZPIECZNE FERIE Z FILIĄ NR 7 - zagrożenia w czasie zimowych szaleństw były tematem spotkania z dziećmi. Najmłodsi goście biblioteki pogłębiali wiedzę związaną z zasadami rozsądnego korzystania z zimowych sprzętów i uprawiania charakterystycznych dla tej pory roku sportów. Uzupełnieniem rozmowy było obejrzenie filmu: Bezpieczna zima! Film edukacyjny dla dzieci! Poważne tematy omawiane podczas spotkania urozmaicone były zagadkami i wykonaniem zimowych pejzaży i narciarzy, a także bitwą na śnieżki;
ZIMOWA KRAINA PANA PINGWINA - warsztaty literacko-plastyczne dla najmłodszych czytelników Filii nr 7 dla Dzieci Młodzieży.
ZGRAJ SIĘ Z BIBLIOTEKĄ - Zgraj się z biblioteką! to hasło, które towarzyszyło czytelnikom w drugim tygodniu biblioferii, gdzie w otoczeniu książek układaliśmy puzzle, klocki, graliśmy w gry planszowe, kolorowaliśmy oraz poprzez zabawę kreowaliśmy własne historie.
FERIE W MEDIATECE - ferie w ostrowskiej Mediatece to zwykle szereg działań, które obejmują nie tylko najmłodszych. Oczywiście z myślą o dzieciach odbyły się w poniedziałki i piątki zajęcia rysunkowe, które poprowadziła praktykantka Weronika. W środy zapraszaliśmy na warsztaty pt. „Kodowanie z Ozobotami i dźwiękami”. Wielu rodziców/dziadków przyprowadziło swoich podopiecznych na seanse do minikina czy na zabawy do Bajkoteki. Regularnie odbywały się też rozmówki polsko-ukraińskie. Także w ferie zainaugurowaliśmy cykl spotkań dedykowanych dla grupy brydżystów działających przy Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto z inicjatywy Projekt Kępno odwiedziły nas dzieci spędzające miło czas w trakcie półkolonii;
ŚLADAMI KOPERNIKA - z okazji Dnia Nauki Polskiej, który w tym roku przypadł w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży odbyły się spotkania z dziećmi z Publicznego Przedszkola nr 11 im. „Calineczki” oraz Przedszkola nr 13 „Sindbad”. Dzieci poznały sylwetkę i dokonania polskiego astronoma oraz planety układu słonecznego. Uzupełnieniem rozmów i eksperymentów były czytane fragmenty książki Marcina Przewoźniaka „Mikołaj Kopernik – chłopak, który sięgnął do gwiazd” oraz wiersze Wandy Chotomskiej z tomiku „Dzieci Pana Astronoma”. Na koniec spotkania goście wykonali kosmiczne krajobrazy i lunety, dzięki którym obserwowali „gwiazdy”;
Zajęcia i warsztaty czytelnicze oraz głośne czytania:
MIŁE ODWIEDZINY W FILII NR 2 - Filia nr 2 gościła grupę drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mieszka I -dzieci zwiedziły bibliotekę i zapoznały się z zasadami wypożyczania książek - miały także okazję poznać naszego lokatora, Stefka;
MÓJ PRZYJACIEL ELMER - warsztaty czytelniczo-plastyczne w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży, których głównym bohaterem był kolorowy słoń w kratkę - Elmer. Grupa pięciolatków z Przedszkola nr 11 poznała historię Róży i Elmera, zachęcającą do tolerancji, przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy;
W MEDIATECE WSZYSTKO GRA - nic tak nie oddaje w praktyce wieloznaczności słowa „grać”, jak działania w filii przy ulicy Kolejowej 24b. Już od początku dzieci mogą zagrać u nas w gry komputerowe, PS4 czy VR. Oferujemy dostęp do gier na płytach oraz setek propozycji z platformy EA Play Pro. Ze Studia Komeda również dochodzą dźwięki. Niemal codziennie grają tam dzieci (nasi goście ze szkół i przedszkoli), grają również dorośli (na zdjęciu Anna Grabek-Konieczna i Michał Palczewski). Co czwartek spotykają się w Mediatece pasjonaci brydża - tej jakże szlachetnej gry karcianej. Grają też (choć na razie ćwiczą) aktorzy z raszkowskiej grupy „Trzy po Trzy”.
MAGICZNY OGRÓD W FILII NR 6 - przez wieki ludzie żyli blisko natury. Przyjmowali jej dary z radością, a w zamian otaczali ją szacunkiem. Teraz, gdy na nowo uświadamiamy sobie potrzebę życia w równowadze z naszą planetą, prastare opowieści z różnych stron świata niosą dla nas istotny przekaz! Opowieść ,,Magiczny ogród” (ze zbioru ,,Opowieści Ziemi” - D. Cacey i A. Wilson), którą poznały dzieci podczas wizyty w bibliotece pochodzi z Kazachstanu, ukazuje szczególny związek ludzi z przyrodą, a także przypomina, jak ważna jest troska o Ziemię - nasz wspólny dom.
WIELKANOCNE MALOWANKI - filia nr 7 dla Dzieci i Młodzieży wprowadziła swoich czytelników w przedświąteczny klimat Wielkiej Nocy, zapraszając do udziału w wiosennych warsztatach rękodzielniczych. Młodzi artyści po raz pierwszy zmierzyli się doskonale z tym wymagającym precyzji i cierpliwości zadaniem. Szpilką zanurzoną w gorącym wosku, rysowali na skorupce ornamenty, a następnie zanurzali jajka w barwnikach. W rezultacie powstały oryginalne i kolorowe pisanki. Tę tradycyjną metodę zdobienia wielkanocnych jajek zaprezentowała Pani Barbara Kloc z córką Marysią.
Zajęcia i warsztaty czytelnicze oraz głośne czytania:
ŚWIĄTECZNIE Z FILIĄ NR 3 - świąteczną i magiczną atmosferę wprowadziła wśród pacjentów szpitala Filia nr 3, która zawitała na oddziały szpitalne, by przybliżyć tradycje i zwyczaje wielkanocne, a w szczególności techniki zdobienia jajek! Punktem kulminacyjnym spotkania było zaproszenie młodszych jak i starszych pacjentów do stworzenia własnoręcznej pisanki. Uczestnicy dzielnie przyjęli wyzwanie i z wielkim entuzjazmem wykonali ozdoby, wykazując się dużą cierpliwością i kreatywnością. Zabawa ta wywołała uśmiech na ich twarzach i przyniosła dużo radości;
ŚWIĘTO KSIĄŻKI DLA DZIECI - z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci i Młodzieży, który przypada 2. kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, Filię nr 7 odwiedzili uczniowie Szkoły Kwitnącej Myśli. Tegorocznym obchodom tego święta towarzyszyło wyjątkowe przesłanie greckiego poety Vagelisa Illopoulousa „Jestem książką, przeczytaj mnie”, które wspólnie z gośćmi odczytaliśmy. Dzieci poznały sylwetkę baśniopisarza, dowiedziały się, że Andersen jest autorem nie tylko baśni, ale między innymi sztuk teatralnych, wierszy i opowiastek. Lektura jednej z nich „O tobie mówi bajka” była wstępem do drugiej części zajęć, której finałem było samodzielne wykonanie oryginalnych książeczek. Spotkaniu towarzyszyła wystawa ilustracji i różnych wydań baśni duńskiego autora;
O ZWIERZĘTACH W POTRZEBIE - Bibliotekę odwiedzili Iwona i Maciej Trzcińscy z Ostrowskiego Stowarzyszenia Miłośników Zwierząt. Podczas spotkania edukacyjnego grupa dzieci z Przedszkola nr 16 Koszałek Opałek w Ostrowie Wielkopolskim dowiedziała się o ich działaniach i ogromnym zaangażowaniu na rzecz ratowania zwierząt. Podczas wspólnie spędzonego czasu przedszkolaki wysłuchały opowieści o zwierzętach w potrzebie, pomaganiu i wolontariacie. Największą radość na twarzach dzieci wywołała jednak wizyta uratowanej przez naszych Gości suczki imieniem Sisi. Przedszkolaki przekazały na rzecz stowarzyszenia karmę dla czworonogów, którą zgromadziły podczas zbiórki. Biblioteka podarowała Gościom pakiet książek. Dochód z ich licytacji pozwoli sfinansować najpilniejsze potrzeby zwierząt;
KWITNĄCA BIBLIOTEKA - dzieci z Przedszkola nr 11 odwiedziły Filię nr 7 i uczestniczyły w zajęciach o tematyce wiosennej. Poznały kwitnące zwiastuny wiosny oraz przysłowia związane z tą porą roku. Nasi goście brali udział w wielu zabawach rytmiczno-ruchowych, m.in. swoimi działaniami zilustrowali wiersz Bożeny Formy „Spotkanie z wiosną”. Wysłuchali również opowieści „Kicia Kocia i wiosna” Anity Głowińskiej. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie przez dzieci kolorowych tulipanów;
DZIEŃ KSIĄŻKI - gośćmi Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży podczas Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich były dzieci z Przedszkola nr 2 Jarzębinka oraz Przedszkola Niepublicznego z oddziałem terapeutycznym Nasz Domek w Ostrowie Wielkopolskim. Młodzi miłośnicy książek z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w niespodziankach przygotowanych na tę okoliczność. Nie zabrakło zabaw literackich, plastycznych i ruchowych, lecz największą radość sprawiło jednak wspólne odkrywanie tajemnic książek;
PLASTYCZNE INSPIRACJE BALETOWE - Bernadeta Matysiak, instruktorka tańca była gościem Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży. Przekazała uczestnikom wiele cennych wskazówek związanych z magią tańca a przede wszystkim podzieliła się swoją pasją i doświadczeniem z życia zawodowego. Inspirujące spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Dzięki życzliwości naszego gościa młode czytelniczki naszej biblioteki zostały wprowadzone w świat baletu, przymierzyły stroje, pointy, baletki, a także zatańczyły specjalnie przygotowany dla nich układ taneczny. W drugiej części spotkania dziewczynki wykonały kukiełki-baletnice. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o historii i nauce tańca oraz różnych bajek i powieści o roztańczonych bohaterkach. Wśród nich była również ta, którą przeczytała Pani Bernadeta - „Słonica baletnica” Katarzyny Vanevskiej;
BAJKOWE STWORY KONTRA ŚMIECIOWE POTWORY - cykl zajęć proekologicznych organizowanych od 24 kwietnia przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego oraz Zakład Oczyszczania i Gospodarki Opadami "MZO" S.A.;
SPACER W PRZESZŁOŚĆ W FILII NR 2 - Filia nr 2 miała przyjemność gościć złaknionych wiedzy i rywalizacji uczestników Muzealnego Konkursu Historycznego „Spacerem w przeszłość”! Konkurencja była duża, a pytania trudne i podchwytliwe, co jednak nie przeszkodziło naszym Gościom w osiąganiu świetnych wyników. Patronat nad konkursem sprawuje Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, a poszczególne etapy odbywały się w różnych miejscach naszej pięknej miejscowości;
BRATKI W BIBLIOTECE - dzieci z Przedszkola nr 7 wybrały się na wycieczkę do Filii nr 6. Poznały zawód bibliotekarza, a jak wypożyczać książki i zostać czytelnikiem dowiedziały się z bajki „Kicia Kocia w bibliotece”. Dzięki przygotowanym dla nich konkursom i zabawom literackim miały okazję sprawdzić znajomość czytanych książek i ich bohaterów. Test wypadł znakomicie, a na dowód tego dzieci wykonały prace plastyczne pt. „Moja ulubiona postać bajkowa”, z których powstała wystawa.
Zajęcia i warsztaty czytelnicze oraz głośne czytania:
MOJA TWOJA NASZA BIBLIOTEKA - z okazji obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek i Dnia Bibliotekarza, Filię nr 7 dla Dzieci i Młodzieży odwiedzili najmłodsi z Przedszkola nr 10 im. Kubusia Puchatka, Przedszkola nr 12 Tęcza oraz Przedszkola nr 16 im. Koszałka Opałka. Dla naszych gości były to pierwsze wizyty w bibliotece, podczas których wzięli udział w warsztatach literacko-plastycznych;
MEDIATEKA W TYGODNIU BIBLIOTEK - książka pozwala miło spędzić czas, wzbogaca wiedzę, ale przecież nie jest jej jedynym źródłem. Personalnym źródłem informacji od zawsze byli i są także bibliotekarze, którzy 8 maja obchodzili swoje święto. O ich wiedzy czytelnicy przekonują się codziennie - np. w dniu 9 maja br. młodzież z IV LO w Ostrowie Wielkopolskim wzięła udział w wykładzie poświęconemu zagadnieniom przekładu w związku z nowym tłumaczeniem „Anne of Green Gables". Następnie młodzi ludzie zwiedzili wystawę fotograficzną i posłuchali relacji dyrektora Jarosława Balcara (autora zdjęć) z jego podróży do Birmy oraz opowieści o fotograficznych inspiracjach. Jak powiedział Umberto Eco: „kto czyta książki, żyje podwójnie”- przekonani są o tym również nasi czytelnicy z Dziennego Domu „Senior+” przy ulicy Raszkowskiej 39, którym 12 maja br. kierownik Mediateki Bogna Skrzypczak-Walkowiak przeczytała fragment powieści Kasi Bulicz-Kasprzak pt. „Skrawek pola”. Lektorka zachęcała także do poznania innych pozycji, które można znaleźć w zbiorach biblioteki;
JARZĘBINKA W BIBLIOTECE - Filię nr 7 dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły pięcio- i sześciolatki z Przedszkola nr 2 Jarzębinka. Dla dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece. Uczestniczyły w różnych zabawach i grach, które nawiązywały do znanych im bajek i opowieści, a także wysłuchały wiersza Skarga Książki Jana Huszczy i historyjki Bałagan w bibliotece Sławy Snihur, które przedstawiły zasady obchodzenia się z książkami i reguły obowiązujące w bibliotece. Każdy z uczestników spotkania wykonał również motylka i obejrzał książki, które najbardziej go zainteresowały;
ROK 2023 ROKIEM MIKOŁAJA KOPERNIKA - w lutym upłynęła 550. rocznica urodzin, a 24 maja obchodziliśmy 480. rocznicę śmierci naukowca, który zrewolucjonizował naukę i myślenie o Wszechświecie. Z tej okazji Filia nr 3 zorganizowała spotkanie z małymi pacjentami ostrowskiego szpitala, poświęcone najwybitniejszemu astronomowi wszech czasów. Przypomnieliśmy postać i dokonania uczonego, jak również odbyliśmy międzyplanetarną podróż po galaktyce;
AFRYKAŃSKA PRZYGODA - w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży klasa II b z Zespół Szkół Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczyła w lekcji bibliotecznej na podstawie lektury „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. Uczniowie na początek obejrzeli prezentację przedstawiającą postać odważnego podróżnika Kazimierza Nowaka i jego relacje fotograficzne z podróży rowerem przez Afrykę. Następnie wysłuchali wybranych fragmentów opowiadań. Nie zabrakło też zagadek związanych z fauną i florą Czarnego Lądu, quizu wiedzy o przygodach podróżnika, a nawet zabaw muzyczno-ruchowych;
NIE MA JAK U MAMY - dzieci z grup „Sówek”, „Jeżyków” i „Misiów” z Przedszkola nr 12 Tęcza gościły dzisiaj w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży. Z wielkim zainteresowaniem poznawały królestwo książek. Jednak głównym tematem spotkania było świętowanie Dnia Matki. Wspólnie czytaliśmy książkę Małgorzaty Swędrowskiej „Moja mama, mój tata” oraz Anthony'ego Browne'a „Moja mama”. Dzieci wykonały również niespodziankę dla swoich mam - makaronowe korale, które wraz z życzeniami zaniosły do swoich domów;
DZIEŃ MATKI W FILII NR 3 - z okazji Dnia Matki Filia nr 3 dołącza się do życzeń i świętuje razem z mamami i ich pociechami na oddziałach ostrowskiego szpitala;
BIBLIOTEKA W ROKU FREDRY - SPEKTAKL W MEDIATECE - sympatycy biblioteki mogli uczestniczyć 26 maja 2023 roku w teatralnej uczcie duchowej. Wieczorem (na specjalnie przygotowanej scenie) ze spektaklem wg Aleksandra Fredry pt. „Z jakim się wdajesz, takim się stajesz” wystąpili członkowie grupy TRZY PO TRZY. Sztukę wyreżyserowała Bogumiła Bednarek, a aktorzy, którzy w przeważającej części są ostrowianami, od wielu lat sympatyzują z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raszkowie. Właśnie tam w 1994 roku powstał amatorski zespół aktorski, nad którym opiekę reżyserską objęła śp. Teresa Jańczak. W piątek w Mediatece odbyły się aż dwa spektakle, które zgromadziły sporą widownię. Przedstawienie „Z jakim się wdajesz, takim się stajesz” wpisuje się w działania organizowane w Roku Fredry i oficjalnie rozpoczyna współpracę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie z Biblioteką Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim;
NOWI CZYTELNICY W BIBLIOTECE - w poniedziałek 12 czerwca w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży odbyło się pasowanie na czytelnika. Do grona miłośników książek została przyjęta grupa szósta z Publicznego Przedszkola nr 11 im. Calineczki, która regularnie w ciągu roku szkolnego brała udział w zajęciach czytelniczych w bibliotece. Na początku nasi goście zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki oraz rozwiązywali zagadki literackie. Następnie przyszedł czas na kreatywną zabawę w czytanie bestsellera B. J. Novaka „Książka bez obrazków” oraz aktywizujących historii zawartych w książce Nica Sternbauma „Potrząśnij jabłonką”.
DZIEŃ KRWIODAWSTWA W FILII NR 3 - Światowy Dzień Krwiodawstwa obchodzony corocznie 14 czerwca, stał się okazją dla Filii nr 3 do promowania krwiodawstwa wśród starszych jak i młodszych pacjentów ostrowskiego szpitala. Dzieci miały okazje zdobyć wiedzę na temat procedury oddawania krwi oraz roli znaczenia krwi w lecznictwie. Najmłodszym w zrozumieniu tematu pomogła książka „Bezinteresowność” z serii Przygody Fenka, dzięki której mogli poznać idee krwiodawstwa, zrozumieć bezinteresowność i dowiedzieć się, w jaki sposób dorośli mogą pomagać osobom potrzebującym i stacjom krwiodawstwa. Tego typu zajęcia nie tylko sprzyjają upowszechnianiu szeroko pojętej idei dobroczynności i zdrowego trybu życia, ale również kształtowaniu empatii i poczucia odpowiedzialności.
NIESPODZIANKA W FILII NR 7 - Filia nr 7 dla Dzieci i Młodzieży otrzymała wyjątkowy prezent od dzieci z Przedszkola Publicznego w Radłowie – drewnianą podobiznę Elmera. Kolorowy słoń w kratkę był bohaterem warsztatów czytelniczych przeprowadzonych dla przedszkolaków, którzy na pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie w bibliotece przybyli pieszo! Serdecznie dziękujemy za miłą niespodziankę.
GOŚCIE W FILII NR 6 - Filię nr 6 odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Nasi goście miło spędzili czas w bibliotece, obejrzeli ciekawe i kolorowe książki. Własnoręcznie wykonali pracę plastyczną odnoszącą się do wakacyjnej pogody.
PLANETARIUM W BIBLIOTECE - Biblioteka Główna ponownie stała się areną fascynujących przygód dla młodych czytelników, którzy mieli okazję podziwiać niezwykłe zjawiska kosmiczne podczas spotkania w mobilnym planetarium! W trakcie tego wyjątkowego wydarzenia młodzi entuzjaści astronomii i nauki mieli możliwość przenieść się w nieodkryte zakątki kosmosu. Mobilne planetarium, zapewniające pełen realizm wizualny i dźwiękowy, stworzyło atmosferę, która zabrała naszych gości do innego wymiaru. Dzięki projektowanym na kopule obrazom galaktyk i ciał niebieskich spotkanie okazało się nie tylko doskonałą rozrywką, ale także wyjątkową okazją do poszerzenia wiedzy na temat astronomii. Przy asyście doświadczonego przewodnika - Pana Daniela Stasiaka - młodzi czytelnicy zostali wprowadzeni w fascynujący świat kosmicznych odkryć, dowiadując się wielu rzeczy o galaktycznych fenomenach. Mogli z bliska przyjrzeć się układowi słonecznemu, poznać ciekawostki o poszczególnych planetach i zrozumieć zjawiska astronomiczne, które fascynują naukowców na całym świecie.
KSIĄŻKOWE STWORY ZNOWU GÓRĄ W BIBLIOTECE - z uśmiechami na twarzach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Książkowe stwory kontra śmieciowe potwory” w ramach współpracy Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami “MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim oraz Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim! Tym razem gościem specjalnym była Pani Senator Ewa Matecka, która przeczytała małym słuchaczom bajkę pt. „Wielkomilud” - zabawną i pouczającą historię o olbrzymie, dzięki której nasi goście ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim mogli zrozumieć, czemu dbanie o środowisko jest tak ważne. Natomiast o tym, jakie są konkretne sposoby dbania o nasz własny, zielony zakątek można było dowiedzieć się z prezentacji przygotowanej przez Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim. Nie mogło też oczywiście zabraknąć ekoquizu, w którym dzielni pierwszoklasiści zdobyli certyfikaty przyjaciół środowiska;
DZIEŃ DZIECKA W OSTROWSKIM SZPITALU - Filia nr 3 świętowała z pacjentami oddziałów pediatrycznych. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy Klauna Czesia, który wywołał niejeden uśmiech na twarzach dzieci, bawiąc ich znakomitym humorem i zabawnymi opowieściami. Nie zabrakło również kolorowych balonów i drobnych upominków przygotowanych wspólnie z personelem oddziałów dziecięcych. Do życzeń przyłączyła się również Stacja Opieki Caritas Ostrów Wielkopolski, której to pracownicy odwiedzili dzieci i obdarowali prezentami. Była gitara, muzyka, śpiew i co najważniejsze dużo śmiechu i radości;
NIEZWYKŁY MOTYL W BIBLIOTECE - w Dniu Dziecka w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży jedną z atrakcji dla najmłodszych były zajęcia czytelniczo-plastyczne na podstawie uhonorowanej tytułem Grand Prix bajki - „Niezwykły motyl” wydanej przez Powiat Ostrowski. Została napisana i zilustrowana przez grupę uczniów Szkoły Podstawowej im. Kardynała Karola Wojtyły w Chynowie jako praca konkursowa w Szkolnym Powiatowym Konkursie Turystycznym „Poznaj swój powiat ostrowski”. Spotkanie z dziećmi z Przedszkola nr 13 stało się też okazją do inauguracji obchodów w naszej bibliotece XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom;
WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ - Filia nr 7 dla Dzieci i Młodzieży z okazji Dnia Dziecka zaskoczyła swoich najmłodszych czytelników niespodziankami przygotowanymi specjalnie dla nich. Były to upominki, których tajemnicza zawartość mogła zostać odkryta dopiero w domu. Warunkiem otrzymania prezentu było wypożyczenie książki ze zbiorów biblioteki;
FREDRO BAWI I UCZY - w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie z najmłodszymi. Z okazji XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odwiedziły Bibliotekę maluchy z przedszkola Sowy i Sówki. Dla naszych gości była to pierwsza wizyta w bibliotece. Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rokiem im. Aleksandra Fredry. W związku z tym na przypadającą 20 czerwca 230. rocznicę urodzin pisarza, pracowite i zdolne Sówki wzięły udział w zajęciach inspirowanych twórczością tego niekonwencjonalnego przedstawiciela epoki romantyzmu. Okazało się, że humor i przesłanie zawarte w rymowanych historyjkach Fredry były dla naszych gości zrozumiałe, czego dowiedli nieskrępowanymi wybuchami śmiechu podczas słuchania wierszy i niezwykle zasadniczą rozmową po ich lekturze;
LABORATORIUM KOMIKSU - klasa II a z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek uczestniczyła w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży w warsztatach czytelniczych poświęconych Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu, twórcy komiksowych historii o Tytusie, Romku i A'Tomku. W tym roku minęło sto lat od urodzin legendarnego Papcia Chmiela. Uczniowie poznali historię komiksu i pojęcia z nim związane, a następnie sami przystąpili do kreatywnej pracy tworząc własne komiksowe opowieści.
Zajęcia i warsztaty czytelnicze oraz głośne czytania:
SPOTKANIE WAKACYJNE W FILII NR 7 - wakacje w Filii nr 7 dla Dzieci i rozpoczęły się od wizyty gości z przedszkola nr 13. Dzieci z grupy Bratki powitały lato i wysłuchały bajki o rybce Błysk. Wykonały również papierowe rybki, które ozdobiły kolorowymi pisakami i błyszczącym brokatem. W trakcie zajęć zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa w czasie wakacji. Uczestniczyły także w wielu zabawach ruchowych i tanecznych;
W KRAINIE KSIĄŻEK - sześciolatki z Przedszkola nr 14 odwiedziły Filię nr 7 dla Dzieci i Młodzieży, w której zapoznały się z księgozbiorem biblioteki. Na gości czekały przeróżne książki zachęcające do aktywności, jakich odkrywanie stanowiło dla przedszkolaków przygodę. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się też pozycje o piłkarzach i dinozaurach. Dzieci wysłuchały także opowieści o Niebieskim Krześle Claude'a Bonjona i narysowały bohaterów swoich ulubionych historii;
MORSKIE KLIMATY - dzieci spędzające półkolonie w Publicznej Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek zakończyły pierwszy tydzień wakacji odwiedzinami Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży. Uczniowie wzięli udział w warsztatach związanych tematycznie z hasłem, które towarzyszyło wszystkim lipcowym spotkaniom w bibliotece - Naturalnie z książką. Spotkanie rozpoczęło się odkrywaniem tajemnic Morza Bałtyckiego i lekturą pierwszego rozdziału książki Marii Parr Bramkarka i morze. Burze w Zatoce Pękatej Matyldy, co wprowadziło nas w morski i wakacyjny klimat. Dzieci zmierzyły się z zagadkami z wodnych głębin, a także rozszyfrowały teksty zapisane alfabetem Morse'a. Goście wykonali także klimatyczne ozdoby - wiszące łódeczki oraz świeczniki, które ozdobili morskim piaskiem i muszelkami;
ZUMBOWE SZALEŃSTWA WAKACYJNE - pierwsze wakacyjne zajęcia w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży, odbywające się pod hasłem: Naturalnie z książką! Trzymaj formę z zumbą za nami! Na początku spotkania dzieci uczestniczące w zajęciach wysłuchały fragmentu książki Smacznego, proszę wilka Marty Guśniowskiej, a potem przystąpiły do tworzenia tiulowych pomponów. Zadanie początkowo wydawało się naszym gościom niełatwe i z pewnością wymagało cierpliwości, ale po wykonaniu pierwszego pomponu kolejne powstawały raz dwa. W drugiej części spotkania Pani Julita Krysztofiak, nasz gość specjalny, porwała dzieci w rytm muzyki i roztańczyła całe towarzystwo. Do wykonywania tanecznych układów konieczna była precyzja i skupienie, co uwidocznione zostało na poważnych twarzach niektórych dzieci. Zajęcia zakończyliśmy kilkoma sprawnościowymi ćwiczeniami;
PO ANGIELSKU W BIBLIOTECE - roztańczone spotkanie z gośćmi z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego "Wojtuś", podczas którego dzieci nauczyły się wielu angielskich słówek. Lekcja tematyczna prowadziła Pani Julita ze Star Kids Academy i była związana z wakacjami - nie mogło więc zabraknąć okularów przeciwsłonecznych, ręcznika plażowego czy piłki;
JOGA W BIBLIOTECE - drugie letnie spotkanie z cyklu „Naturalnie z książką. Uwolnij emocje z jogą!” w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży. Nasi goście dzięki książkom Filippa Odevalla „Bose stópki. Joga dla dzieci” oraz Christiane Engel „ABC joga”, zostali zainspirowani do zabaw ruchowych, oddechowych i relaksacyjnych. Podczas czytania fragmentów wierszy i opowiadań naśladowali ruchy zwierząt, ćwicząc zwinność, równowagę i koncentrację. Poznali również ciekawostki związane z jogą oraz opisy i ilustracje różnych pozycji, które powstały dzięki obserwacji przyrody i zwierząt. Dlatego też uzupełnieniem zajęć było projektowanie naturalnych portretów z roślin i kwiatów;
OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY - trzecie wakacyjne spotkanie z cyklu Naturalnie z książką w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży. Było kolorowo, soczyście i zdrowo, ponieważ tym razem bohaterami warsztatów były owoce. Rozpoczęliśmy od zapoznania się z książką Saxtona Freymanna Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze. Uzupełnieniem były filmy, które tematycznie nawiązywały do naszych warsztatów. Dzieci poznały tajemnice kryjące się w kolorach owoców, wzięły udział w zabawie w rozpoznawanie smaków i wspólnie stworzyły piramidę zdrowego żywienia. Odkryły także obrazy Giuseppe Arcimboldiego, który malował portrety złożone z owoców, zbóż i warzyw charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. Jednak najważniejszym punktem spotkania było tworzenie własnych owocowych kompozycji. Nasi goście wykonali bananowe delfinki, zielone żółwiki i kolorowe szaszłyki. W końcowej części zajęć komponowali również naturalne, orzeźwiające napoje.
POCIĄG DO KSIĄŻEK - ostatnie wakacyjne spotkanie w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży. Jak co tydzień nie zabrakło zadań muzyczno-ruchowych, tym razem zorientowanych wokół „Lokomotywy” Juliana Tuwima, którą dzieci wysłuchały, a potem same utworzyły pociąg. Wspólnymi siłami skonstruowały wagony i lokomotywę, którą można podziwiać w bibliotece;
STAR KIDS ACADEMY W BIBLIOTECE - Star Kids Academy ponownie zagościło w Bibliotece Głównej. Mimo że pogoda za oknem nie kojarzy się z gorącym sierpniem, to wakacyjna lekcja języka angielskiego sprawiła, że na twarzach naszych gości pojawiły się słoneczne uśmiechy! Na zajęciach prowadzonych przez Panią Julitę Sierakowską mieliśmy okazję poruszać biodrami, poudawać słonia i tygrysa, a także przypomnieć sobie, co to znaczy swimmsuit, sunglasses i towel;
SPOTKANIE Z GRAMI - wizyta w Filii nr 3 u małych pacjentów ostrowskiego szpitala. Zaproszono dzieci do spotkania przy puzzlach, rebusach oraz grach planszowych. Przekonano się, że to nie tylko wciągająca zabawa, ale przede wszystkim nauka i doskonały sposób na integrację oraz umacnianie więzi, na które znajdzie się miejsce w ostrowskim szpitalu;
WAKACJE W MEDIATECE - w roku 2023 roku Filia Mediateka, tradycyjnie w sierpniu, miała bardzo wiele do zaoferowania naszym odbiorcom. Codziennie odwiedzało nas wielu pasjonatów gier komputerowych, przychodziły maluchy pragnące poznać dywan sensoryczny, działało kino rodzinne. Dwukrotnie odbyły się także warsztaty z kodowania, podczas których wykorzystane zostały programy komputerowe i Ozoboty. Wisienką na tegorocznym torcie jest jednak projekt „Nagrywamy słuchowisko”. W tym roku aktorzy głosowi wzięli na tapet scenariusz oparty na motywach utworu Exupery'ego „Mały Książę”, który w tym roku, w kwietniu, obchodził 80. rocznicę powstania.
PODRÓŻ JAK TERAPIA - wokół zagadnień związanych z podróżami i ich terapeutycznym wpływie na nasze zdrowie skupiliśmy się podczas ROZMÓW NA KAŻDY TEMAT, które odbyły się w Filii nr 3. To prawie dwugodzinne spotkanie w towarzystwie czytelników zamieniło się w pełną ekscytujących wrażeń i emocji podróż, która utwierdziła nas w przekonaniu, że ciekawość świata wyzwala w nas poczucie szczęścia, aktywność fizyczną i intelektualną i, co najważniejsze, zmienia nas na lepsze;
KSIĄŻKOWE STWORY PONOWNIE W BIBLIOTECE - W ramach proekologicznej współpracy Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim z Zakładem Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO S.A zorganizowaliśmy kolejne zajęcia dla maluchów z Przedszkola nr 16 Koszałek-Opałek w Ostrowie Wielkopolskim. Wszystkie dotychczasowe spotkania odbyły się pod wspólnym szyldem akcji Książkowe potwory kontra śmieciowe stwory, które powróciły po przerwie wakacyjnej - zachęcamy do współpracy grupy zorganizowane. Gościem specjalnym dzisiejszego spotkania był Starosta Ostrowski Paweł Rajski, który przeczytał ulubioną bajkę każdego przedszkolaka - Kicię Kocię. Tym razem nasza dzielna kotka - a z nią nasi słuchacze - nauczyła się właściwej segregacji śmieci, zrozumiała dlaczego odpady medyczne mogą być niebezpieczne oraz poznała zagrożenia, których musimy się wystrzegać w trosce o środowisko! Całości dopełniła prezentacja przygotowana przez Panie z Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO S.A, która pozwoliła naszym gościom utrwalić wiedzę i sprawdzić się w ekokonkursie;
MOC SERCA W FILII NR 7 - Filia nr 7 dla Dzieci i Młodzieży kontynuując akcję edukacyjną „Czytamy z sercem”, świętowała Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Dzień Serca. Z tej okazji w bibliotece odbyło się popołudniowe spotkanie z czytelnikami. Specjalnym gościem była nasza czytelniczka o złotym sercu – Pani Katarzyna Janeczkowska-Plewa, która podarowała swój czas i przeczytała dzieciom opowiadanie „Moja krew ma moc” Justyny Wodowskiej oraz zaprezentowała na modelu budowę i funkcjonowanie serca. Na macie do kodowania dzieci wyczarowały czerwone serce, a potem pokolorowały małe serduszka. Niespodzianką dla naszych najmłodszych gości był teatrzyk kamishibai i historia o misiu, który wskazówki, jak poradzić sobie ze słabym sercem, znalazł właśnie w bibliotece. Warsztatom towarzyszyła wystawa tematyczna promująca książki o sercu, podzielona tematycznie na „coś dla zdrowia” i „coś dla ducha”;
CZYTAMY Z SINDBADEM - przygody Sindbada Żeglarza były tematem spotkania z trzylatkami z Przedszkola nr 13, które miało miejsce w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży. Niespodzianką dla wszystkich był chłopiec uczestniczący w spotkaniu w przebraniu bohatera spotkania. Maluszki wysłuchały historii o patronie swojego przedszkola, a potem przystąpiły do zabawy inspirowanej przygodami Sindbada. Trudnym zadaniem, z którym nasi goście poradzili sobie rewelacyjnie, było tworzenie barwnych kobierców, które za pomocą techniki frotażu pokryły się ornamentami roślinnymi;
MUZYKA MOJĄ PASJĄ - to popołudnie należało do wychowanków Bursy Szkolnej im. S. Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Filii nr 3 i ponownie odwiedzili najmłodszych pacjentów ostrowskiego szpitala. Tym razem podzielili się z nimi swoim talentem i zamiłowaniem do muzyki oraz gry na gitarze. Opowiedzieli o swojej pasji, poszukiwaniu jej i zaprezentowali uzdolnienia muzyczne. Swoim zaangażowaniem i pozytywnym podejściem udowodnili, że należą do tych osób, którym empatia i wrażliwość na drugiego człowieka nie jest obca;
MOC CZYTANIA – MOC DZIAŁANIA - z okazji organizowanego przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Czytanie daje siłę!”, czterolatki z Przedszkola Sowy i Sówki odwiedziły Filię nr 7 dla Dzieci i Młodzieży. Dla naszych gości była to pierwsza wizyta w bibliotece, więc dowiedziały się czym różni się biblioteka od księgarni, kim jest czytelnik oraz co trzeba zrobić, aby móc wypożyczać książki.
STAR KIDS ACADEMY W SZPITALU - roztańczone spotkanie Star Kids Academy związane z nauką języka angielskiego odbyło się w na oddziale pediatrycznym w ostrowskim szpitalu. Tematem przewodnim zajęć były środki transportu. Dzieci poznały słownictwo takie jak: car, bus, train oraz bike. Wspólnie przypomnieliśmy sobie również przepiękne jesienne kolory, które już większość dzieci bardzo dobrze znała. Nie zabrakło również tańców do angielskich piosenek i wspaniałej zabawy! Lekcja tematyczna była prowadzona przez Panią Julitę ze Star Kids Academy;
TERAPEUTYCZNE ZABAWY BAJKĄ - Filia nr 7 dla Dzieci i Młodzieży zakończyła obchody organizowanego przez Polskie Towarzystwo Biblioterapii Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii pod hasłem „Czytanie daje siłę!”. Naszymi gośćmi byli czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 6, którzy po raz pierwszy wzięli udział w warsztatach czytelniczych z elementami biblioterapii;
GWIEZDNA AKADEMIA W BIBLIOTECE GŁÓWNEJ - bożonarodzeniowa edycja Star Kids Academy dziś zagościła w Bibliotece Głównej i chociaż zabrakło śniegu za oknem, to radości było tyle, ile przed otwieraniem świątecznych prezentów! Zajęcia ponownie poprowadziła Pani Julita Sierakowska. Warto dodać, że spotkania były prowadzone w taki sposób, aby każdy z małych uczestników mógł się w nich wykazać niezależnie od stopnia znajomości języka angielskiego. Ciężar zajęć jest położony na zabawy ruchowe, gry i zgadywanki, dzięki czemu poruszanie się na planie obcego języka nie jest dla nikogo stresujące. Przekonali się o tym nasi goście z Przedszkola nr 16 im. Koszałka-Opałka w Ostrowie Wielkopolskim;
WSZYSTKIE MISIE ŚWIATA - Przedszkole nr 12 odwiedziło Filię nr 7 dla Dzieci i Młodzieży, by wspólnie świętować zbliżający się Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły swoje ukochane przytulanki i wraz z nimi uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych. Zamieniły się też w małe niedźwiadki i spróbowały Puchatkowego przysmaku. Wykazały się wiedzą o misiowych bajkowych bohaterach, a także o zwyczajach niedźwiedzi. Poznały również historie powstania tego święta oraz wykonały prace plastyczne ilustrujące ich misiowych przyjaciół;
JEDZ ZDROWO, A CZAS SPĘDZAJ NA SPORTOWO - teatrzyk z morałem ,,Słodki sen Pączusia,, Małgorzaty Strzałkowskiej przeczytali podziałem na role, aktywni seniorzy razem z uczniami z Zespołu Szkół Specjalnych. Tematem integracyjnego spotkania w Fili nr 6 było zdrowe odżywianie, ograniczenie słodyczy do czego przekonywała nas Pani Krysia. Natomiast Pan Andrzej góral z pochodzenia, zachęcał wszystkich do aktywnego spędzania czasu: jazdy na rowerze, chodzenia po górach a nawet do morsowania. Dzięki głównemu bohaterowi przedstawienia i Pani Krysi, wszyscy dowiedzieli się, że niezdrowa dieta jest przyczyną otyłości i wielu innych chorób cywilizacyjnych.
Zajęcia i warsztaty czytelnicze oraz głośne czytania:
LITERACKIE ANDRZEJKI - zgodnie z tradycją andrzejki to dzień poświęcony na zabawę i wróżby. Z tej okazji Filia nr 7 zaprosiła dzieci do poznania zwyczajów i wróżb andrzejkowych. Dziewczęta lały wosk, sprawdzały, które z ich marzeń się spełni, kim w przyszłości zostaną i jakie czeka ich życie, wyciągając przedmioty ukryte pod talerzykami i kubkami. W trakcie spotkania nie zabrakło czasu na lekturę książki Agnieszki Stelmaszyk „Upiorne andrzejki”, ozdabianie malowanych pianą kluczy, konkursy oraz tańce;
SPOTKANIE Z POEZJĄ - Filia nr 3 ponownie gościła czytelników, którzy spotkali się w ramach Rozmów Na Każdy Temat. Ten listopadowy chłodny dzień ocieplony został twórczością poetycką nie tylko znanych i cenionych autorów, ale również poezją na żywo, którą podzieliła się z nami uczestniczka spotkania - Pani Małgorzata Wielgosz. Zaprezentowała swoje wiersze przepełnione wielką wrażliwością, emocjami i miłością;
MIKOŁAJKOWE CZYTANIE - w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży odbyły się przedświąteczne warsztaty literacko-plastyczne. Tym razem gościliśmy klasę 2a ze Szkoły Podstawowej nr 14, dla której była to pierwsza wizyta w naszej książnicy. Po zapoznaniu się z zasadami korzystania z biblioteki, przyszedł czas na lekturę baśniowej książki z trójwymiarowymi ilustracjami pt. „Prezent dla świętego Mikołaja”. Ozdabianie szklanych świeczników oraz prezentacja książek o tematyce bożonarodzeniowej wprowadziło naszych czytelników w radosny czas oczekiwania na święta.
CHOINKA UBRANA – IDĄ ŚWIĘTA - Filia nr 7 zaprosiła dzieci na Mikołajkowe ubieranie choinki. Nasi goście rodzinnie przygotowali świąteczne ozdoby, którymi stroili drzewko. Za kreatywną pracę czekały na nich słodkie upominki, kolorowanki, kartki pocztowe oraz naklejki;
MIKOŁAJKI W SZPITALU - Święty Mikołaj odwiedził Oddział Chirurgii Dziecięcej, aby w tak wyjątkowym dniu spotkać się z młodszymi oraz starszymi dziećmi i obdarować ich upominkami. Obecność Mikołaja sprawiła dużą radość i wywołała różne emocje nie tylko wśród najmłodszych, ale również dorosłych. Nie zabrakło też wspólnych rozmów i pamiątkowych zdjęć;
ŚWIĄTECZNIE I EKOLOGICZNIE W BIBLIOTECE - w ramach cyklu, w którym wraz z Zakładem Oczyszczania i Gospodarki Odpadami “MZO” S.A. Biblioteka promuje zielone projekty, spotkano się się ostatni raz w 2023 roku. Jako że za oknem nie brakuje białego puchu, to gościem specjalnym był sam święty Mikołaj! Nasz przyjaciel przybył prosto z Laponii, aby dowiedzieć się, co w tym roku dzieci chciałyby dostać pod choinkę! I chociaż odpowiedzi były różne - od kart piłkarskich po maszynę do szycia - to z pewnością każdy chciałby, aby wokół niego panował porządek! Na szczęście były wraz z nami Panie z Zakładu Oczyszczania, które pomogły naszym gościom zrozumieć, jak sortować śmieci i dbać o środowisko;
IDĄ ŚWIĘTA - w przedświątecznym tygodniu Filia nr 3 ponownie odwiedziła oddział dziecięcy ostrowskiego szpitala. Tym razem towarzyszyła nam wychowawczyni z Bursy Szkolnej im. S. Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim - Pani Katarzyna Grzeszczyk, która w imieniu młodzieży obdarowała najmłodszych pacjentów gwiazdkowymi upominkami. Miło było widzieć uśmiech na twarzach dzieci i ich opiekunów.
Konkursy czytelnicze:
BACZYŃSKI ŁĄCZY ŚRODOWISKA - XI edycja powiatowego, międzyszkolnego konkursu wiedzy o życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. To niewątpliwie prawda, gdyż dzięki współpracy 101 Drużyny Harcerskiej „Irinen” i pracowników Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim został reaktywowany Powiatowy Międzyszkolny Konkurs o Życiu i Twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. XI edycja tego konkursu tak jak poprzednie składała się z trzech części: plastycznej, recytatorskiej oraz testu wiedzy o życiu i twórczości poety. Prace plastyczne, inspirowane poezją Baczyńskiego, wpłynęły do biblioteki z końcem lutego, a recytatorzy i uczestnicy piszący test spotkali się 17 marca 2023 r. w filii Mediateka;
CZYTELNIK ROKU 2022 - XVIII edycja powiatowego konkursu literackiego. Trudno wymienić wszystkie korzyści, jakie daje nam czytanie. Ćwiczy pamięć, rozwija kompetencje językowe, uczy krytycznego myślenia czy wreszcie pozwala świetnie się bawić. godzina czytania jest godziną skradzioną z raju – pisał Thomas Wharton, a my podpisujemy się pod tą opinią obiema rękami! Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w kwietniu 2023 roku po raz 18. uhonorowała najlepszych czytelników z terenu miasta i powiatu ostrowskiego;
FILMOWA MEDIATEKA - III edycja konkursu, w którym młodzi artyści i recenzenci poznali werdykt jury oraz odebrali z rąk dyrektora biblioteki Jarosława Balcara dyplomy oraz nagrody, dnia 13 stycznia 2023 roku w Mediatece;
INSPIRUJĄCE KOBIETY - konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży;
TWÓJ ULUBIONY POETA - z okazji Światowego Dnia Poezji Filia nr 3, działająca w ostrowskim szpitalu zorganizowała minikonkurs dla Czytelników, w którym wystarczyło w kilku zdaniach odpowiedzieć na pytanie: kto jest Twoim ulubionym poetą i za co cenisz jego twórczość? Można było też przytoczyć kilka wersów z ulubionego wiersza;
MUZYKA ZE ŚMIETNIKA: EKO INSTRUMENTY - Muzyka ze śmietnika: pod takim hasłem odbył się konkurs plastyczny zorganizowany przez Filię nr 3, którego głównym celem była promocja ekologicznych zachowań wśród młodych konsumentów, jak również rozbudzanie i poszerzanie zainteresowań związanych z muzyką. Spośród wielu uczestników wybrano 10 osób, które według jury wykonało samodzielnie i na miarę własnych możliwości instrument muzyczny z tworzyw wykorzystywanych w recyklingu. Powstały wyjątkowe eko instrumenty, wśród których znalazły się: perkusje, bębenki, grzechotki, skrzypce, gitary, instrumenty klawiszowe itd. Inwencja twórcza uczniów nie miała granic;
TURNIEJ BRYDŻA TOWARZYSKIEGO W MEDIATECE - Otwarty Turniej Brydżowy o Puchar Prezesa SITK RP - oddział w Ostrowie Wielkopolskim odbył się 25 maja w Filii przy ulicy Kolejowej 24b. Uczestniczyło w nim ośmioro graczy. Sędzią głównym Turnieju był pracownik naszej biblioteki Przemysław Zwias, który sam z zamiłowania jest brydżystą;
TURNIEJ SZACHOWY W FILII NR 2 - Filia nr 2 i Ostrowskie Towarzystwo Szachowe po raz kolejny (XIX) przeprowadziły zawody z królewską grą, które odbywały się będą w lipcowe środy;
FOTOGRAFICZNA MEDIATEKA - „Fotograf na tropie czytelnika” - takie było hasło przewodnie konkursu fotograficznego w 2023 roku z cyklu „Piękno ostrowskich ulic i zaułków”;
KONKURS NA OKŁADKĘ - rozstrzygnięto konkurs na projekt zakładki, którego myśl przewodnia brzmiała: „Adopcja zmienia życie - przygarnij psa lub kota”. Współorganizatorem zawodów było Ostrowskie Stowarzyszenie Miłośników Zwierząt oraz Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. Bardzo cieszy nas, że możemy jako instytucja kultury promować nie tylko czytelnictwo, ale także działalność lokalnych ruchów charytatywnych i uczyć najmłodszych odpowiedzialnej postawy w stosunku do zwierząt. Optymizmem napawa również współpraca pomiędzy różnymi organizacjami i szkołami, dzięki której idea stworzenia zakładki odbiła się szerokim echem, a do rywalizacji stanęło aż 250 młodych projektantów, którym los porzuconych zwierząt nie jest obojętny. Ogromne wrażenie wywarła na nas pomysłowość jak również różnorodność dostarczonych prac - bogactwo technik, dobór kolorów i silny ładunek emocjonalny, który niosła ze sobą każda ilustracja sprawiły, że wyróżnienie jedynie dwunastu uczestników było zadaniem karkołomnie trudnym. Każdy z biorących udział otrzymał dyplom z podziękowaniem;
POWIATOWY KONKURS LITERACKI OPOWIEDZ MI BAJKĘ - w 2023 roku w ramach organizacji Powiatowego Konkursu Literackiego „Opowiedz mi bajkę” do ostrowskiej książnicy trafiły same niesamowite i pełne niespodzianek historie. Ten posiadający długą tradycję konkurs, organizowany w naszej instytucji od 2012 roku jako regionalne przedsięwzięcie kulturalne, został objęty patronatem Starosty Powiatu Ostrowskiego - Pawła Rajskiego. Główne cele konkursu to: inspirowanie zainteresowań literackich oraz czytelniczych, rozbudzanie wyobraźni, wrażliwości, podkreślanie i promowanie talentu dziecka, zachęcenie dzieci i młodzieży do podejmowania prób literackich w języku polskim, umożliwienie dzieciom udziału w literackiej zabawie. Dwanaście konkursowych lat zaowocowało wydaniem przepięknych książek - kolorowych publikacji zawierających zwycięskie i wyróżnione prace. O zainteresowaniu konkursem niech zaświadczą liczby! Przeczytaliśmy blisko 800 utworów, które zostały do tej pory nadesłane przez zainteresowanych udziałem w literackich zmaganiach młodych twórców ze wszystkich szkół podstawowych, a wcześniej także z gimnazjów powiatu ostrowskiego. „Opowiedz mi bajkę” to ceniona inicjatywa kulturalna promująca młode talenty literackie i dziecięcą twórczość.
Kursy dla czytelników i użytkowników biblioteki:
WARSZTATY DECUPAGE DLA SENIORÓW - kolejna edycja warsztatów decoupage w Bibliotece Głównej, w której uczestniczki zapoznały się z podstawami techniki rękodzielniczej i poznały strony internetowe, na których można szukać pomysłów i inspiracji do dalszego szlifowania umiejętności;
ROZMÓWKI POLSKO-UKRAIŃSKIE W CZYTELNI - cykl rozmówek polsko-ukraińskich w Bibliotece Głównej. Propozycja spotkań językowych dla przybyszów z Ukrainy odbywających się od roku w ostrowskiej Mediatece poszerzyła się o dodatkowe zajęcia dla grupy początkującej, które odbywają się cotygodniowo w czytelni Biblioteki Głównej. W ramach pierwszych zajęć zaznajomiliśmy naszych gości z podstawowymi zwrotami grzecznościowymi, wyjaśniliśmy pewne niuanse polskiej gramatyki, jak i porozmawialiśmy o naszych zainteresowaniach w przemiłej polsko-ukraińskiej atmosferze;
WARSZTATY DLA SENIORÓW W BIBLIOTECE - w Bibliotece Głównej gościliśmy kolejną grupę seniorów gotowych do poznania funkcji swoich smartfonów. Udało nam się udzielić kilku praktycznych wskazówek dotyczących sieci Wi-Fi, obsługi aparatu i korzystania z usług Google Maps. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu warsztatów „Smartfon dla Seniora” organizowanych przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim;
MOZAIKOWO W BIBLIOTECE GŁÓWNEJ - w ramach cyklu rękodzielniczego „Kreatywny Senior” spotkaliśmy się po raz drugi, by tworzyć niesamowite mozaikowe wyroby. Pod okiem naszej bibliotecznej koleżanki, Pani Anety, w pocie czoła cięliśmy, kleiliśmy i ozdabialiśmy nasze przyszłe arcydzieła;
WARSZTATY LEGO W FILII NR 2 - uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie Wielkopolskim – Dominika, Kornel, Grzesiu, Kacper, Piotrek i Karina bawili się w architektów z zestawami klocków Lego;
OZDOBY Z PAPIERU - WARSZTATY W MEDIATECE - 13 grudnia w Mediatece odbyły się warsztaty, których uczestnicy wykonywali świąteczne ozdoby z papieru. Zajęcia poprowadziła Pani Monika Dąbrowska, a biorący w nich udział świetnie się przy pracy bawili i wyszli zadowoleni. Był to typ warsztatów, w których różne pokolenia spotykają się przy jednym działaniu, a hasło przewodnie „zajęcia dla osób w wieku od 11 do 111 lat” chyba nie wymaga komentarza.
Udział w ogólnopolskich kampaniach, akcjach czytelniczych:
MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK,
MALI - WIELCY CZYTELNICY,
BIBLIOTEKA MAŁEGO CZŁOWIEKA,
AKCJA ŻONKILE,
DORZUĆ PUSZKĘ DO OSTROWSKICH CZWORONOGÓW,
ZIELONO WOKÓŁ BIBLIOTEKI,
OGÓLNOPOLSKA AKCJA: JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM
OGÓLNOPOLSKA AKCJA: TATA TEŻ CZYTA,
NARODOWE CZYTANIE 2023
KREATYWNA NOC W BIBLIOTECE,
CZYTAMY Z SERCEM
wybrane wydarzenia w bibliotece
ARTYSTYCZNA SOBOTA PEŁNA WRAŻEŃ
Gwiazdą, która 16 września umiliła wieczór zgromadzonej w Mediatece publiczności, była Agnieszka Greinert: aktorka, piosenkarka, wykładowczyni PWSFTviT w Łodzi (specjalistka w zakresie piosenki aktorskiej). Spotkanie było częścią cyklu „Artysta Rodem z Ostrowa”, gdyż Pani Agnieszka to niewątpliwie prawdziwa ostrowianka, zresztą, sądząc po reakcjach publiczności, kochana i ceniona przez mieszkańców naszego miasta. Agnieszka Greinert opowiedziała nie tylko o swojej drodze zawodowej, ale też zaśpiewała wspaniałe piosenki, które umiliły ten klimatyczny sobotni wieczór. Wspomniała również o planach, związanych z recitalem poświęconym Dalidzie.
PROJEKT KSIĄŻKOWE STWORY KONTRA ŚMIECIOWE POTWORY
Biblioteka miała przyjemność gościć Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beatę Klimek w ramach cyklu zajęć proekologicznych z najmłodszymi czytelnikami. Spotkanie było niezwykle inspirujące dla naszych gości ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim - Pani Prezydent rozbudziła świadomość ekologiczną i zachęcała do dbania o planetę. Przeczytała bajkę pt. „Basia i śmieci”, i udzieliła dzieciom licznych wskazówek, jak mogą zostać ekologicznymi superbohaterami. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Książkowe stwory kontra śmieciowe potwory, który odbywa się dzięki współpracy Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego oraz Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami “MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim. W ramach tej serii w naszej bibliotece gościły także: Pani Dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Maria Szeląg i Pani Senator Ewa Matecka.
NARODOWE CZYTANIE 2023
Formuła spotkania w Amfiteatrze Miejskim już w 2022 roku spotkała się z dużym zainteresowaniem, zatem nie pozostało nam nic innego, jak zorganizować w 2023 roku Narodowe Czytanie właśnie tam. Aby podkreślić etnobotaniczne fascynacje Elizy Orzeszkowej, scenograf Jurek Frączkiewicz nie szczędził roślinnych i kwiatowych ozdobników podczas tego wydarzenia, przepięknie oddając wygląd dworu korczyńskiego i przenosząc nas w nadniemeńskie klimaty. Muzyka często inspirowana ludowymi zaśpiewami, jak i mistrzowskimi kompozycjami Andrzeja Kurylewicza (motywy muzyczne z filmowej wersji Nad Niemnem), połączona z własną twórczością z zakresu muzyki elektronicznej i eksperymentalnej dopełniła całości za sprawą Pana Mariusza Czelnego - Osterdam Records. A wszystko pod czujnym okiem Pani reżyser Wielisławy Dankiewicz-Czajki, która również opracowała tekst do wspólnego czytania.
RENIFERY W BIBLIOTECE GŁÓWNEJ
Kiedy za oknem widać było już prawdziwą zimową aurę. Od rana prószył srebrzysty śnieg i wiało strasznym chłodem. Na dworze zrobiło się zdecydowanie zimniej, natomiast w Bibliotece zapanowała ciepła i radosna atmosfera. To wszystko dzięki kolejnym zajęciom nauki języka angielskiego, które poprowadziła znana już niektórym uczestnikom lektorka ze szkoły Star Kids Academy – Pani Julita. Podczas zajęć dzieci bawiły się cudownie. Poznały wiele nowych zwrotów i słówek związanych ze zbliżającymi się świętami bożonarodzeniowymi, zwyczajami a także wizytą św. Mikołaja.
ŚRODOWE SPOTKANIA Z MAKRAMĄ
Po zakończonych warsztatach mozaiki artystycznej przyszła pora na październikowe środy z makramą. Po kilku tygodniach wytężonej pracy można w końcu odetchnąć i z dumą zaprezentować łapacze snów. To efekty spotkań, w ramach których poznawano podstawowe rodzaje węzłów oraz techniki ich wiązania. Dzięki zdobytej wiedzy kursantki poznały świat makramy i mogą na własną rękę szlifować umiejętności manualne.
MEDIATEKA ZNÓW W PLĄSACH I ŚPIEWACH
III edycja wydarzenia “Mediateka tańczy i śpiewa”. W 2023 roku swoimi talentami zachwycali młodzi artyści z Centrum Kultury i Biblioteki w Nowych Skalmierzycach.
OGÓRECZKI GRAJĄ W BIBLIOTECE
Rok 2023 zakończono z przytupem. W piątek 29 grudnia w bibliotece gościł zespół warzywno-akustyczny „Ogóreczki” W przeszłości gościliśmy już w naszej instytucji muzyków, ale nigdy nie udało się zagrać pełnoprawnego koncertu. Dlatego bardzo nas cieszy, że inicjatywa spotkała się z tak dużym odzewem, a czytelnia zapełniła się entuzjastami muzycznych uniesień. Gospodarze naszego spotkania zapewnili nam prawdziwą ucztę dla uszu: nie zabrakło hitów grupy Queen, Tiny Turner, Marka Grechuty czy Roxette, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
osiągniecie biblioteki
OSTROWSKA BIBLIOTEKA WIELKOPOLSKĄ BIBLIOTEKĄ ROKU 2022
W trakcie obchodów święta Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w Poznaniu Dyrektor Ostrowskiej Biblioteki Publicznej Pan Jarosław Balcar odebrał z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka oraz Dyrektorki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Pani Małgorzaty Grupińskiej-Bis wyróżnienie dla Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim - tytuł Templum Libri, który został przyznany za bogatą, integrującą środowisko ofertę działań dla uchodźców z Ukrainy. Wyróżnienie to jest tym bardziej zaszczytne, że nagrodzonych zostało zaledwie 5 placówek spośród 647 bibliotek działających w naszym województwie.