CZYTELNICTWO MIEJSKIE

BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. STEFANA ROWIŃSKIEGO z filiami 

144 914

Liczba woluminów
w 2023 r.

2 632

Liczba zakupionych woluminów (w tym: gier planszowych i multimediów) w 2023 r.

8 185

Liczba aktywnie wypożyczających czytelników
w 2023 r.

15 046

Liczba uczestników imprez promujących czytelnictwo
w 2023 r.

Budynek Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wlkp.

Dotacja podmiotowa dla Biblioteki Publicznej w 2023 r.

2 385 104

+8,82%

do roku 2022

DOFINANSOWANIA PROJEKTÓW

Biblioteka pozyskała w obu naborach łączną kwotę 26.923 zł na zakupy książek i audiobooków. Dofinansowanie pochodziło ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W 2023 r. wydano na zakup wszystkich zbiorów dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego prawie 75.000 złotych. Dzięki tym środkom udało się pozyskać wiele ciekawych książek obejmujących zarówno literaturę piękną, książki obcojęzyczne oraz literaturę popularnonaukową i audiobooki.

Warsztaty rękodzielnicze dla seniorów to projekt skierowany do osób starszych. Ma na celu upowszechnianie kultury, rozwój społeczności lokalnej oraz ochronę zdrowia. Jest kompatybilny z celami statutowymi Fundacji PZU. Zajęcia były  prowadzone cyklicznie w miesiącach wakacyjnych: lipcu i sierpniu tego roku. W ramach warsztatów z makramy i mozaiki artystycznej uczestnicy wykonali przedmioty ozdobne/użytkowe a przede wszystkim zdobyli nowe umiejętności rękodzielnicze. 

Ponad tysiąc osób (1068) - tylu ostrowian zagłosowało na zadanie “Nowoczesna książka dla oka i ucha” w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim. Nowe czytaki i czytniki trafiły już do ostrowskiej Mediateki. Ostrowski Budżet Obywatelski to realny wpływ mieszkańców na nasze miasto. Ponad tysiąc ostrowian zdecydowało, że chcą korzystać z bardzo nowoczesnych rozwiązań dla czytelników, takich jak czytniki i czytaki. Dzięki głosowaniu mieszkańców ostrowska Mediateka została wyposażona 6 urządzeń do odsłuchu książek mówionych oraz 10, które umożliwią czytanie e-booków. Zakup do biblioteki urządzeń do odtwarzania e-booków i audiobooków, to jedno ze zwycięskich zadań ogólnomiejskich małych VIII edycji OBO. Teraz czytelnicy oprócz tradycyjnych książek i audiobooków będą mogli wypożyczać w Mediatece także urządzenia do ich prezentacji/odsłuchu. Z wielką niecierpliwością czekają na nie wszystkie osoby niewidome, niedowidzące, a także czytelnicy, którzy cenią sobie komfortowe czytanie e-booków. Urządzenia przekazano Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Urządzenia są dostępne dla czytelników Mediateki oraz filii ostrowskiej biblioteki.

BIBLIOTEKA ONLINE

Strona internetowa Biblioteki (www.biblioteka-ostrow.pl) została dostosowana do wymogów dostępności zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Platforma www.legimi.pl oferuje dostęp do 135.500 e-bokoow i 50.000 audiobooków i synchroboków. Można tam znaleźć najnowsze i najpoczytniejsze bestsellery (od kryminałów poprzez fantastykę aż do sensacji), literaturę faktu, reportaże, biografie, powieści dla dzieci i młodzieży. Aby skorzystać z Legimi należy założyć konto na www.legimi.pl, dalej należy zgłosić się do biblioteki i na podstawie ważnej karty bibliotecznej czytelnik otrzymuje jeden kod dostępu. Następnie trzeba zarejestrować się (założyć konto) na dedykowanej bibliotece stronie i wpisać otrzymany kod. Otrzymany kod jest ważny tylko przez bieżący miesiąc. Trzeba o tym pamiętać! Kolejnym krokiem jest pobranie aplikacji na smartfona, komputer lub tablet. Po zainstalowaniu aplikacji logujemy się na założone wcześniej konto. W przypadku aplikacji zainstalowanej na systemie Windows konieczne jest utworzenie wcześniejsze nowego konta Microsoft Store.

Academica to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna. Udostępniane są na niej tylko i wyłącznie na miejscu dokumenty elektroniczne, w tym: podręczniki, skrypty, artykuły oraz czasopisma, a także literatura piękna i zbiory specjalne. Potrzebne materiały dostępne będą od razu. Wystarczy przyjść do czytelni Biblioteki Głównej i skorzystać ze specjalnie przygotowanego do tego zadania stanowiska komputerowego. Bez przeszkód można przeglądać udostępnione zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy. Korzystanie z systemu Academica jest oczywiście darmowe. Wyszukiwanie jest proste i intuicyjne. Z systemu można korzystać w godzinach otwarcia czytelni. 

Aby dodać na smartfonie lub tablecie ikonę z katalogiem ONLINE naszej biblioteki, otwórz katalog on-line za pomocą TEGO LINKU lub wybierz na stronie startowej naszego portalu logo Centralny Katalog Biblioteczny. Następnie w opcjach przeglądarki internetowej znajdź funkcję „Dodaj do ekranu głównego”. Zmień domyślną nazwę na np. „Katalog ONLINE” i kliknij przycisk „dodaj”.  Od tej chwili dostęp do swojego konta online będziesz miał zawsze pod ręką. Dzięki temu wszędzie gdzie aktualnie jesteś będziesz mógł sprawdzić dostępność książek we wszystkich filiach, zarezerwować interesującą Cię pozycję czy sprawdzić terminy oddania wypożyczonych książek. Zachęcamy do korzystania z katalogu ONLINE na komórkach i tabletach! 


System biblioteczny SowaSQL oferuje usługi, które mogą sprawić, że katalog biblioteczny stanie się jeszcze bardziej interesujący dla czytelników. Są to: prezentacja nowości bibliotecznych, udostępnienie metadanych „Wolnych Lektur”, karta biblioteczna na smartfonie.


PROJEKTY CYFROWE BIBLIOTEKI

Biblioteka w 2004 r. przystąpiła do projektu digitalizacji zbiorów zainicjowaną przez Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową w Poznaniu. Do tej pory wprowadzono 2.515 dokumentów, do których Biblioteka posiada prawa autorskie. Od początku uczestnictwa w WBC uzyskano 152.156 wyświetleń. Natomiast w roku 2023 - 10.034 wyświetleń. 

Drugim etapem projektu była instalacja oprogramowania systemowego dLibra, będącego serwerem baz danych oraz rozpoczęcie procesu digitalizacji zbiorów regionalnych, które są dostępne ze strony internetowej biblioteki OBC. Po wprowadzeniu dokumentów zarchiwizowanych wcześniej w postaci cyfrowej w czytelni Biblioteki Głównej, została udostępniona w internecie baza katalogu Ostrowskiej Biblioteki Cyfrowej /OBC/. Są do niej sukcesywnie dołączane rekordy dokumentów. Zbiory regionalne, do których Biblioteka posiada prawa autorskie są zdigitalizowane i dostępne w Ostrowskiej Bibliotece Cyfrowej pod adresem www.obc.biblioteka-ostrow.pl  Liczba obiektów: 11.313. 

formy promocji czytelnictwa 

Działalność wydawnicza

Biblioteka w 2023 r.wydała:




Biblioteka w celu promowania i zaznaczania obecności w życiu kulturalnym naszego miasta współpracuje ze szkołami, przedszkolami oraz innymi instytucjami. Działalność upowszechniania czytelnictwa traktowana jest jako integralna cześć pracy bibliotecznej. Takie formy jak spotkania, prelekcje, konkursy i tym podobne cieszą się stałym zainteresowaniem czytelnika biblioteki. 

Do najważniejszych należały spotkania autorskie, liczne imprezy czytelnicze, konkursy literackie i artystyczne:

Spotkania autorskie:

Spotkania DKK oraz chóralne:

Promocje książek:

Zajęcia i warsztaty czytelnicze oraz głośne czytania:

Zajęcia i warsztaty czytelnicze oraz głośne czytania:

Zajęcia i warsztaty czytelnicze oraz głośne czytania:

Zajęcia i warsztaty czytelnicze oraz głośne czytania:

Zajęcia i warsztaty czytelnicze oraz głośne czytania:

Zajęcia i warsztaty czytelnicze oraz głośne czytania:

Konkursy czytelnicze:

Kursy dla czytelników i użytkowników biblioteki:

Udział w ogólnopolskich kampaniach, akcjach  czytelniczych:

wybrane wydarzenia w bibliotece 

ARTYSTYCZNA SOBOTA PEŁNA WRAŻEŃ

Gwiazdą, która 16 września umiliła wieczór zgromadzonej w Mediatece publiczności, była Agnieszka Greinert: aktorka, piosenkarka, wykładowczyni PWSFTviT w Łodzi (specjalistka w zakresie piosenki aktorskiej). Spotkanie było częścią cyklu „Artysta Rodem z Ostrowa”, gdyż Pani Agnieszka to niewątpliwie prawdziwa ostrowianka, zresztą, sądząc po reakcjach publiczności, kochana i ceniona przez mieszkańców naszego miasta. Agnieszka Greinert opowiedziała nie tylko o swojej drodze zawodowej, ale też zaśpiewała wspaniałe piosenki, które umiliły ten klimatyczny sobotni wieczór. Wspomniała również o planach, związanych z recitalem poświęconym Dalidzie. 

PROJEKT KSIĄŻKOWE STWORY KONTRA ŚMIECIOWE POTWORY

Biblioteka miała przyjemność gościć Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beatę Klimek w ramach cyklu zajęć proekologicznych z najmłodszymi czytelnikami. Spotkanie było niezwykle inspirujące dla naszych gości ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim - Pani Prezydent rozbudziła świadomość ekologiczną i zachęcała do dbania o planetę. Przeczytała bajkę pt. „Basia i śmieci”, i udzieliła dzieciom licznych wskazówek, jak mogą zostać ekologicznymi superbohaterami. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Książkowe stwory kontra śmieciowe potwory, który odbywa się dzięki współpracy Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego oraz Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami “MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim. W ramach tej serii w naszej bibliotece gościły także: Pani Dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Maria Szeląg i Pani Senator Ewa Matecka. 

NARODOWE CZYTANIE 2023

Formuła spotkania w Amfiteatrze Miejskim już w 2022 roku spotkała się z dużym zainteresowaniem, zatem nie pozostało nam nic innego, jak zorganizować w 2023 roku Narodowe Czytanie właśnie tam. Aby podkreślić etnobotaniczne fascynacje Elizy Orzeszkowej, scenograf Jurek Frączkiewicz nie szczędził roślinnych i kwiatowych ozdobników podczas tego wydarzenia, przepięknie oddając wygląd dworu korczyńskiego i przenosząc nas w nadniemeńskie klimaty. Muzyka często inspirowana ludowymi zaśpiewami, jak i mistrzowskimi kompozycjami Andrzeja Kurylewicza (motywy muzyczne z filmowej wersji Nad Niemnem), połączona z własną twórczością z zakresu muzyki elektronicznej i eksperymentalnej dopełniła całości za sprawą Pana Mariusza Czelnego - Osterdam Records. A wszystko pod czujnym okiem Pani reżyser Wielisławy Dankiewicz-Czajki, która również opracowała tekst do wspólnego czytania.

RENIFERY W BIBLIOTECE GŁÓWNEJ

Kiedy za oknem widać było już prawdziwą zimową aurę. Od rana prószył srebrzysty śnieg i wiało strasznym chłodem. Na dworze zrobiło się zdecydowanie zimniej, natomiast w Bibliotece zapanowała ciepła i radosna atmosfera. To wszystko dzięki kolejnym zajęciom nauki języka angielskiego, które poprowadziła znana już niektórym uczestnikom lektorka ze szkoły Star Kids Academy – Pani Julita. Podczas zajęć dzieci bawiły się cudownie. Poznały wiele nowych zwrotów i słówek związanych ze zbliżającymi się świętami bożonarodzeniowymi, zwyczajami a także wizytą św. Mikołaja.

ŚRODOWE SPOTKANIA Z MAKRAMĄ

Po zakończonych warsztatach mozaiki artystycznej przyszła pora na październikowe środy z makramą. Po kilku tygodniach wytężonej pracy można w końcu odetchnąć i z dumą zaprezentować łapacze snów. To efekty spotkań, w ramach których poznawano podstawowe rodzaje węzłów oraz techniki ich wiązania. Dzięki zdobytej wiedzy kursantki poznały świat makramy i mogą na własną rękę szlifować umiejętności manualne.

MEDIATEKA ZNÓW W PLĄSACH I ŚPIEWACH

III edycja wydarzenia “Mediateka tańczy i śpiewa”. W 2023 roku swoimi talentami zachwycali młodzi artyści z Centrum Kultury i Biblioteki w Nowych Skalmierzycach.

OGÓRECZKI  GRAJĄ W BIBLIOTECE

Rok 2023 zakończono z przytupem. W piątek 29 grudnia w bibliotece gościł zespół warzywno-akustyczny „Ogóreczki” W przeszłości gościliśmy już w naszej instytucji muzyków, ale nigdy nie udało się zagrać pełnoprawnego koncertu. Dlatego bardzo nas cieszy, że inicjatywa spotkała się z tak dużym odzewem, a czytelnia zapełniła się entuzjastami muzycznych uniesień. Gospodarze naszego spotkania zapewnili nam prawdziwą ucztę dla uszu: nie zabrakło hitów grupy Queen, Tiny Turner, Marka Grechuty czy Roxette, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 

osiągniecie biblioteki 

OSTROWSKA BIBLIOTEKA WIELKOPOLSKĄ BIBLIOTEKĄ ROKU 2022


W trakcie obchodów święta Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w Poznaniu Dyrektor Ostrowskiej Biblioteki Publicznej Pan Jarosław Balcar odebrał z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka oraz Dyrektorki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Pani Małgorzaty Grupińskiej-Bis wyróżnienie dla Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim - tytuł Templum Libri, który został przyznany za bogatą, integrującą środowisko ofertę działań dla uchodźców z Ukrainy. Wyróżnienie to jest tym bardziej zaszczytne, że nagrodzonych zostało zaledwie 5 placówek spośród 647 bibliotek działających w naszym województwie.